Koalicja państw NATO szczególnie bierze pod uwagę Rumunię jako potencjalną lokalizację do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 – podał właśnie zwykle nieźle poinformowany portal Politico, powołując się na swoje anonimowe źródła w Departamencie Obrony USA.
Według nieoficjalnych informacji z Pentagonu NATO pracuje nad wynegocjowaniem kontraktu na przeprowadzenie szkolenia w Rumunii; jest wielce prawdopodobne, że kursy poprowadzi firma Lockheed Martin, która produkuje F-16. Dyrektor operacyjny przedsiębiorstwa, Frank A. St. John potwierdził gotowość do przeprowadzenia takich szkoleń, warunkiem jest jednak to, by kraje NATO oficjalnie zgodziły się przekazać myśliwce Ukraińcom.
Urzędnicy Sojuszu Północnoatlantyckiego nie potwierdzili ani nie zaprzeczyli, że projekt szkolenia ukraińskich pilotów w Rumunii jest przedmiotem dyskusji. Rzecznik holenderskiego Ministerstwa Obrony powiedział jedynie, że partnerzy „pracują nad utworzeniem centrum szkoleniowego F-16 gdzieś w Europie Wschodniej”. Dodatkowo dyskusja na temat tego, które kraje ostatecznie przekażą Ukrainie swoje F-16, nie została jeszcze rozstrzygnięta.
Rumuńskie Siły Powietrzne używają obecnie dwóch typów samolotów bojowych: 23 starszych, choć zmodernizowanych MiG-21 LanceR oraz 17 myśliwców F-16AM/BM, które Bukareszt kupił z tzw. „drugiej ręki” od Portugalii. Ponadto w bieżącym roku spodziewane są dostawy z Norwegii 32 używanych samolotów F-16AM/BM, które nabyto w listopadzie roku 2022.
Jednak 2 lutego 2022 roku, podczas wizyty w 71. Bazie Lotniczej w Campia Turzii, prezydent Rumunii Klaus Iohannis po raz pierwszy poinformował publicznie o planach zakupu myśliwców F-35.
Rumuńskie Ministerstwo Obrony zapytane, czy trwają jakieś rozmowy o projekcie szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16 na terenie tego kraju, ani nie potwierdziło, ani nie zaprzeczyło, że Rumunia prowadzi tego rodzaju negocjacje. Ale równocześnie resort obrony stwierdził, iż Rumunia „z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę utworzenia koalicji sojuszników NATO w celu zapewnienia szkolenia pilotów dla F-16”.
RES na podst. PAP, Politico
1 komentarz
PI Grembovitz
23 czerwca 2023 o 01:55Nawet Rumunia zmienia się i pomaga.
Reanimacja – rehabilitacja.