6 maja ministrowie spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej i Polski Jacek Czaputowicz odbyli rozmowę telefoniczną. W komunikacie białoruskiego MSZ czytamy, że strony omówiły szeroki zakres zagadnień współpracy dwustronnej, w tym sposoby zwiększenia współpracy handlowej i gospodarczej oraz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych.
Jak czytamy na stronie białoruskiego MSZ, minister Makiej wymienił poglądy ze swoim polskim odpowiednikiem na temat perspektyw rozwoju „Partnerstwa Wschodniego” (PW).
Według komunikatu, ministrowie Makiej i Czaputowicz omówili propozycje Białorusi i Polski dotyczące usprawnienia tej inicjatywy, oraz harmonogram nadchodzących wydarzeń, w tym przygotowania do szczytu „Partnerstwa Wschodniego”. Podkreślono znaczenie dalszego rozwoju PW jako pragmatycznego i zorientowanego na rezultaty projektu, który spełnia interesy obywateli państw członkowskich UE i krajów partnerskich.
Strona białoruska przypomniała swoją propozycję zorganizowania szczytu PW na wysokim szczeblu w Mińsku w celu omówienia obiecujących obszarów realizacji „Partnerstwa Wschodniego” po 2020 roku – czytamy w oświadczeniu.
Ministrowie podkreślili znaczenie „wspólnych wysiłków na rzecz zwalczania rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem w oparciu o zasadę solidarności”. Strony z satysfakcją odnotowały nawiązanie intensywnej współpracy w celu przezwyciężenia wybuchu COVID-19: od dobrosąsiedzkiej pomocy Polski dla Białorusi po bezpośrednią współpracę między systemami opieki zdrowotnej obu krajów. Podczas rozmowy poruszono także szereg zagadnień dotyczących współpracy między Białorusią a Unią Europejską.
W 2019 r. Polska zajęła 5 miejsce wśród głównych partnerów handlowo – gospodarczych Białorusi pod względem obrotu towarowego, eksportu i importu, 4 miejsce – pod względem inwestycji w białoruską gospodarkę.
3 maja ambasador RP na Białorusi Artur Michalski powiedział w bisłoruskiej TV, że Białoruś i Polska rozpoczną współpracę energetyczną, bo jest już porozumienie o dostawach ropy na Białoruś przez terytorium polskie.
Zauważył wysiłki Mińska na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw ropy, w tym fakt, że Białorusini sprowadzili już pierwszą ropę z pomocą państw bałtyckich i zapewnił, że „Polska ma bardzo przyjazne nastawienie polityczne wobec tego planu i chce być częścią procesu dywersyfikacji pożądanego przez Białoruś”.
oprac. ba na podst. mfa.gov.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!