Abp Gallagher ma w planie wizytę w Kijowie i Lwowie. a także takie Worzeł, Irpień i Buczę, gdzie rosyjscy najeźdźcy dokonali zbrodni na ludności cywilnej.
Wizyta zaczyna się od Lwowa. Dyplomata został w środę powitany na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej przez ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza i metropolitę lwowskiego abp Mieczysława Mokrzyckiego.
Abp Gallagher dziś wieczorem odwiedzi lwowską parafię św. Jana Pawła II, w której od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę wciąż mieszkają uchodźcy oraz klasztor benedyktyński niosący wsparcie ofiarom wojny. Abp Gallagher bedzie we Lwowie gościem abp Mokrzyckiego.
„Podróż abp Gallaghera będzie potwierdzeniem bliskich więzi papieża Franciszka z Ukrainą i znaczenia dialogu dla przywrócenia pokoju” – napisano na profilu Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej na portalu społecznościowym.
W programie wizyty we Lwowie jest także spotkanie z przedstawicielami lokalnych władz oraz zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp. Światosławem Szewczukiem, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim, który równiez przybył na Ukrainę. W Kijowie watykański dyplomata będzie rozmawiał m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dymytro Kułebą.
Tymczasem w Watykanie papież Franciszek podczas audiencji generalnej poświęcił Polaków wstawiennictu św. Andrzeja Boboli, jednego z patronów Polski, meczennika Kościoła na wschodzie.
– Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Dwa dni temu wspominaliście św. Andrzeja Bobolę, jezuickiego męczennika, patrona waszej Ojczyzny – podkreślił Papież. – Niech jego troska o jedność Kościoła oraz męstwo i bezkompromisowość w obronie wiary w Chrystusa, dodają Wam odwagi w wyznawaniu ewangelicznych wartości, zwłaszcza w obliczu pokusy światowości. Z serca Wam błogosławię – powiedział papież.
Tymczasem proboszcz parafii katolickiej Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu o. Paweł Tomaszewski poinformował, że klasztor paulinów w okupowanym przez rosyjskich najeźdźców Mariupolu został zamieniony w siedzibę władz okupacyjnych.
Na początku marca zakonnikowi udało się opuścić oblężone miasto wraz z grupą parafian. Obecnie przebywa w klasztorze przy parafii św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim.
O. Tomaszewski otrzymał informację o klasztorze od biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Jana Sobiły. Z kolei od jednego z parafian, któremu udało się opuścić Mariupol, dowiedział się, że 17 marca najeźdźcy splądrowali klasztor zabierajacy wszystko, co było cenne, w tym kielichy do sprawowania Mszy św.. – Zabrali nam kościół, zrobili wszystko, żebyśmy go opuścili, a teraz go zbezcześcili. Bardzo, bardzo trudno to zaakceptować – powiedział o. Tomaszewski duchowny w rozmowie z agencją SIR.
AKTUALIZACJA:
Równolegle na Ukrainie przebywa delegacja polskiego Episkopatu (stąd też obecność wspomnianego abp Gądeckiego).
Dziś rano u abpa Szewczuka w Kijowie. pic.twitter.com/XY2o7jyAZr
— Stanisław Budzik (@StanislawBudzik) May 19, 2022
Oprac. MaH, vaticannews.va, gosc.pl, misyjne.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!