Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau uczestniczył w Radzie do Spraw Zagranicznych w Brukseli. Głównymi tematami spotkania szefów dyplomacji państw UE były – oprócz agresji Rosji wobec Ukrainy – sytuacja w Regionie Wielkich Jezior oraz państw Bałkanów Zachodnich. Na marginesie Rady odbyło się także spotkanie z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską, poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
W dyskusji nt. agresji Rosji wobec Ukrainy minister Rau podkreślił, że jedynym sposobem na zakończenie wojny jest zwycięstwo Ukrainy, dla którego konieczne są dalsze dostawy sprzętu wojskowego, w tym w zakresie obrony przeciwlotniczej. Szef polskiej dyplomacji wyraził też oczekiwanie szybkiego wdrożenia szóstej transzy finansowania uzbrojenia z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz niezwłocznego uruchomienia misji wsparcia wojskowego UE na rzecz Ukrainy, której wielonarodowe dowództwo operacyjne będzie się mieścić w Polsce. Minister Rau opowiedział się także za szybkim przyjęciem kolejnego, 9. pakietu sankcji, w którym dotychczasowe środki zostaną rozszerzone, wzmocnione i uszczelnione. W szczególności powinno to dotyczyć transferu zachodnich technologii do Rosji oraz obszaru energetycznego i finansowego.
Minister Rau podkreślił, że wysiłki Kijowa we wdrażaniu priorytetowych reform, wskazanych w czerwcowej opinii Komisji Europejskiej nt. wniosku akcesyjnego, powinny zostać wzięte pod uwagę w procesie decyzyjnym po stronie UE. Zaznaczył jednocześnie, że odbudowa Ukrainy będzie musiała być ściśle skoordynowana z programem reform zbliżających ją do członkostwa w UE. Wyraził przekonanie, że Unia Europejska powinna być gotowa do długotrwałego prowadzenia polityki odstraszania i powstrzymywania Rosji oraz osiągnięcia pełnej politycznej, gospodarczej i energetycznej niezależności od Moskwy.
Podczas spotkania z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską szef polskiego MSZ podkreślił jej rolę w budowaniu demokracji na Białorusi oraz w pozyskiwaniu poparcia dla sprawy białoruskiej na forum międzynarodowym. Z uznaniem wyraził się o stanowisku białoruskiej opozycji wobec agresji Rosji przeciwko Ukrainie oraz zadeklarował, że wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego pozostanie polskim priorytetem.
Przypomnijmy, według informacji Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, 1421 osób zostało uznanych za więźniów politycznych.
ba za gov.pl/web/dyplomacja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!