Litwa opowiada się za współpracą ze społeczeństwem obywatelskim Białorusi w formacie Trójkąta Lubelskiego – powiedział 23 lutego w Kijowie litewski minister spraw zagranicznych Gabrielyus Landsbergis na wspólnej konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmitrijem Kulebą.
Nagranie wideo z konferencji prasowej zostało opublikowane na Facebooku ukraińskiego MSZ, donosi naviny.online.
„Trójkąt Lubelski to dobra inicjatywa” – powiedział Landsbergis. – Uważam, że powinniśmy nadal pracować w tym formacie i tam, gdzie to możliwe, starać się angażować w to społeczeństwo obywatelskie Białorusi. Obecnie nie ma wielu takich formatów politycznych dla społeczeństwa obywatelskiego Białorusi, które walczy o możliwość przeprowadzenia demokratycznych wyborów”.
Z kolei Kuleba powiedział, że na spotkaniu z litewskim ministrem spraw zagranicznych „omówili sytuację na Białorusi i ostatnie spotkanie Putina z Łukaszenką”.
„Obaj oczywiście martwimy się sytuacją na Białorusi, to jest nasz sąsiad, a nie obcy kraj” – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.
Trójkąt Lubelski to trójstronny format współpracy między Ukrainą, Litwą i Polską, utworzony przez ministrów spraw zagranicznych w lipcu 2020 r. na podstawie uznania wielowiekowych więzi historyczno-kulturowych między trzema narodami.
Format podkreśla rolę trzech państw w procesie kształtowania współczesnych realiów politycznych, kulturowych i społecznych Europy Środkowej.
12 sierpnia 2020 r. ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją na Białorusi po wyborach prezydenckich oraz wezwali władze do powstrzymania się od użycia siły.
„Poszanowanie podstawowych wolności i praw człowieka, w tym demokracji i praworządności, jest niezbędne dla dalszego rozwoju niepodległej i suwerennej Białorusi, którą w pełni popieramy” – brzmi treść oświadczenia. – Jesteśmy przekonani, że tylko poprzez dialog można rozwiązać obecną sytuację z korzyścią dla narodu i państwa białoruskiego. W razie potrzeby jesteśmy otwarci na wszelką pomoc w ułatwieniu tego dialogu”.
oprac. ba za naviny.online/fot: MSZ Litwy
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!