Wzrost nielegalnej imigracji podważa wiarygodność strefy Schengen, dlatego jeszcze bardziej musimy skupić się na walce z przemytnikami ludzi, oznajmił minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Läänemets, cytowany w piątek, 20 października, przez agencję BNS.
„Podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE podkreśliłem potrzebę zwrócenia jeszcze większej uwagi na działania w krajach pochodzenia i tranzytu przy podejmowaniu decyzji związanych z migracją. Zjawiska takie jak migracja wtórna w Unii Europejskiej i przemyt imigrantów mają negatywny wpływ na wiarygodność i funkcjonowanie całej strefy swobodnego przepływu osób w ramach Schengen”
– podkreślił Lauri Läänemets.
Dodał, że aktualizując przepisy mające na celu zwalczanie przemytu migrantów, należy koniecznie wziąć pod uwagę to, co dzieje się na wschodniej granicy Unii Europejskiej, czyli celowe wykorzystywanie migrantów przez nieprzyjazne kraje trzecie.
Przy okazji obrad ministerialnych Unii Europejskiej odbyło się też dwustronne spotkanie z fińską minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen, z którą estoński polityk omówił wspólne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa.
„Wspólną troską krajów naszego regionu jest sąsiedztwo Rosji, w sprawie której nie możemy właściwie nic zrobić. Jednak przy ścisłej współpracy możliwe jest skuteczniejsze minimalizowanie wieloaspektowych zagrożeń, jakie niesie ze sobą sąsiedztwo państwa-agresora. Priorytetowe obszary współpracy to oczywiście polityka migracyjna, bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwo wewnętrzne i ochrona ludności. Bezpieczeństwo wewnętrzne naszego regionu jest w równym stopniu wspólnym wyzwaniem dla Unii Europejskiej, jak np. presja migracyjna na jej południowych granicach”
– zaznaczył Lauri Läänemets.
Estonia od połowy września uczestniczy w ochronie granicy łotewsko-białoruskiej, na której odnotowuje się wzrost nielegalnej imigracji.
Łotewska premier Evika Silina we czwartek, 19 października, zapewniła, że jej kraj zakończy w tym roku budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią, a w przyszłym – budowę płotu na granicy z Rosją.
RES na podst. BNS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!