Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Polska Straż Graniczna oraz agencja Frontex na bieżąco wymieniają się informacjami z granicy polsko – białoruskiej, powiedział na antenie TVP.INFO wiceminister Bartosz Grodecki po poniedziałkowej wizytacji odcinka granicy na wysokości Krynek.
We wtorek, Dyrektor Wykonawczy agencji Frontex Fabrice Leggeri podziękował Polsce za współpracę. Zaznaczył, że wbrew niektórym opiniom, Warszawa od początku kryzysu współpracuje z Brukselą poprzez bieżącą wymianę informacji i przekazywanie Agencji danych o sytuacji na polskim odcinku granicy zewnętrznej.
O wizycie na granicy polsko – białoruskiej mówił wczoraj na antenie TVP.INFO wiceszef MSW Bartosz Grodecki.
Jak powiedział, dyrektor wykonawczy Agencji Frontex zapoznał się działaniami reżimu Łukaszenki w ramach wojny hybrydowej, instrumentalizacji zjawiska migracji w celu destabilizację sytuacji w regionie, naszej granicy wschodniej a także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.
Wiceminister Bartosz Grodecki przekazał szefowi Frontexu informacje na temat działań podejmowanych przez polski rząd w celu zapewnienia bezpieczeństwa granicy i powstrzymania dalszych działań białoruskiego reżimu.
Grodecki wskazał, że Fabrice Leggeri, został poinformowany o akcjach dezinformacyjnych prowadzonych przez Mińsk, o wyzwaniach, z jakimi każdego dnia muszą się mierzyć polskie służby, a także z możliwościami technicznymi i osobowymi Polski. Podkreślił także, że Polska zapobiega nielegalnym przekroczeniom granicy przez migrantów kierowanych na granicę przez białoruskie służby.
Minister przypomniał, że w tej chwili granicę zabezpiecza ok. 4 tysięcy żołnierzy wojska polskiego, Straży Granicznej i policji.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w komunikacie, że szef Frontexu Fabrice Leggeri był pod wrażeniem środków wykorzystanych do odpowiedniego zabezpieczenia granicy. Podziękował również Polsce za współpracę z Agencją Frontex od początku kryzysu oraz bieżącą wymianę informacji i dostarczanie Agencji danych na temat sytuacji na polskim odcinku granicy zewnętrznej UE. Polska aktywnie pomagała także innym krajom znajdującym się pod presją migracyjną. Między innymi udostępniła niezbędny sprzęt i funkcjonariuszy na potrzeby operacji Frontexu na Litwie.
oprac. ba za tvp.info/mswia.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!