Sekretarz stanu USA Mike Pompeo twierdzi, że Waszyngton „nie uznaje i nigdy nie uzna” aneksji Krymu przez Rosję.
Pompeo powiedział, że „27 lutego minie szósta rocznica rosyjskiej próby aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego, a Stany Zjednoczone potwierdzają: Krym to Ukraina. (…) Jak podkreślono w naszej deklaracji krymskiej z lipca 2018 roku, Stany Zjednoczone nie uznają i nigdy nie uznają roszczeń Rosji do władzy nad półwyspem. Wzywamy Rosję do zaprzestania okupacji Krymu. (…) Sześć lat później Rosja nadal polega na kłamstwach i dezinformacji w swojej nieudanej próbie legitymizacji bezprawnej aneksji. Je wysiłki są skazane na niepowodzenie” . Dodał, że świat nigdy nie zapomni „niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę. (…) Stany Zjednoczone potępiają nielegalne działania Rosji na Krymie i kontynuowanie agresywnych kroków przeciwko Ukrainie, w tym w Donbasie, i utrzymają sankcje wobec Rosji, dopóki nie zwróci ona kontroli nad Krymem Ukrainie i nie wykonają w pełni swoich zobowiązań, o których mówią porozumienia mińskie”.
Uwagi Pompeo pojawiły się kilka godzin po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret wyznaczający 26 lutego jako dzień pamięci aneksji Krymu przez Rosję – aneksji nieuznanej przez społeczność międzynarodową, która doprowadziła do serii sankcji wobec Moskwy.
Według rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że ruch Zełenskiego „nie odpowiada rzeczywistej sytuacji wokół Krymu”, dodając, że Moskwa „kategorycznie” nie zgadza się z brzmieniem dekretu.
Pompeo powiedział także: „okupacja Krymu przez Rosję i postępująca militaryzacja półwyspu stanowią zagrożenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. (…) Władze okupacyjne kontynuują atak na prawa człowieka i podstawowe wolności, brutalnie uciszając krytyków w społeczeństwie obywatelskim i mediach oraz ograniczając wolność religijną”. Dodał, że ponad 80 osób z Krymu, w tym członkowie społeczności tatarskiej, „zostało uwięzionych przez Rosję – a niektórzy poddani torturom – za pokojowy sprzeciw wobec okupacji”.
Prezydent USA Donald Trump w tym tygodniu przedłużył o rok serię wcześniej nałożonych sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie. Zarządzenie Trumpa zostało podpisane 25 lutego i obejmuje pakiet sankcji sukcesywnie rozszerzający się od 6 marca 2014 roku.
FOX, MSNBS, RFE oprac MK
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!