W poniedziałek 15 sierpnia 2022 roku na Ukrainie – we Lwowie i w Stryju odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk toczonych podczas wojny polsko-bolszewickiej lat 1918–1921. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych, podczas przełomowej Bitwy Warszawskiej, pierwsze oddziały 21. Dywizji Górskiej forsować zaczęły Wieprz pod Kockiem, rozpoczynając w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska bolszewickiego Frontu Zachodniego pod dowództwem komfronta Michaiła Tuchaczewskiego.
Święto Żołnierza usankcjonował rozkaz ministra spraw wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku.
Święto Wojska Polskiego wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 roku, zastąpioną ustawą z 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny.
Jak informuje red. Anna Gordijewska („Nowy Kurier Galicyjski”, 15 sierpnia 2022 r.):
„[…] We Lwowie tradycyjnie najważniejsze uroczystości z tej okazji odbywają się w katedrze lwowskiej. We mszy odpustowej udział wzięli: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Michał Dworczyk, przedstawiciele konsulatu RP we Lwowie oraz Fundacji Wolność i Demokracja, a także Polacy ze Lwowa.
Na Cmentarzu Obrońców Lwowa minister Michał Dworczyk i konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz spotkali się z przedstawicielami polskich organizacji, harcerstwa, a także szkół polskich oraz Polakami ze Lwowa. Dostojnych gości przywitał prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi Janusz Balicki. Specjalnie na to wydarzenie przybyli: szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozycki oraz mer Lwowa Andrij Sadowyj.
Po wspólnej modlitwie złożono kwiaty i zapalono znicze na Mogile Pięciu Nieznanych z Persenkówki, przy pomniku Ukraińskiej Halickiej Armii oraz na mogiłach żołnierzy poległych w czasie obecnej napaści Rosji na Ukrainę.
– W Dniu Święta Wojska Polskiego jesteśmy w miejscu szczególnym – na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Są tu pochowani również żołnierze, którzy zginęli w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej. I nie sposób uciec od porównań i analogii. W 1920 roku to Polacy swoimi piersiami zasłonili Europę przed nawałą bolszewicką. Dzisiaj to żołnierze ukraińscy walczą, żeby imperialna Rosja nie wtargnęła na teren Europy. Wówczas u boku żołnierzy polskich byli ochotnicy ukraińscy. Dzisiaj u boku żołnierzy ukraińskich pojawiają się polscy ochotnicy, a polska pomaga, dostarczając sprzęt i uzbrojenie na Ukrainę. Dzisiejsze dni wojny są momentem wielkiego doświadczenia i wielkiego zbliżenia polskiego i ukraińskiego i w tym szczególnym dniu szczególnie mocno to odczuwamy – zaznaczył minister Michał Dworczyk.
Z udziałem ministra Michała Dworczyka i konsul Elizy Dzwonkiewicz w tym samym dniu w Stryju, na jednym z największych polskich cmentarzy na dawnych Kresach, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów, zapalenia zniczy oraz poświęcenia odnowionych grobów poległych polskich żołnierzy walczących w polsko-bolszewickiej wojnie w latach 1918–1920. […]”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!