Relacje gospodarcze niemiecko-chińskie nabrały w ostatnich latach przyspieszenia. Niemcy stały się największym partnerem Chin w Europie, Chiny – niemieckim w Azji. Państwo Środka jest dla Niemiec pod względem wielkości wymiany gospodarczej trzecim partnerem w świecie. Silnym związkom gospodarczym towarzyszy ożywiony dialog polityczny.
W cieniu relacji niemiecko-chińskich rozwijają się stosunki polsko-chińskie. Czy mają szansę nabrać podobnej dynamiki jak relacje niemiecko-chińskie, czy też raczej będą to w przyszłości dwa odrębne modele stosunków międzynarodowych – zarówno w sferze ekonomicznej, jak i politycznej? Jakie mechanizmy w dialogu niemiecko-chińskim może wykorzystać strona polska lub też starać się o standaryzację relacji politycznych z Chinami dla całej Unii Europejskiej? Te tematy będą 18 maja przedmiotem debaty podczas konferencji organizowanej przez Wyższą Szkołę Europejską im Józefa Tischnera w Krakowie, Fundację Konrada Adenauera oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej pod patronatem Centrum Studiów Polska-Azja.
Wezmą w niej udział eksperci i naukowcy z Niemiec i Polski. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.: dr Gudrun Wacker z German Institute for International and Security Affairs;Radosław Pyffel – prezes Centrum Studiów Polska-Azja, Yingnan Sun z Instytutu Konfucjusza w Opolu, prof. dr hab. Adam Gwiazda z Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele biznesu i nauki.
Pierwszy panel dyskusyjny „Chiny jako polityczny partner Niemiec i Polski – razem czy osobno wobec rosnącej gospodarczej obecności Chin w Europie i ich roli w świecie” poprowadzi prof. dr hab. Arkadiusz Stempin, kierownik Katedry Konrada Adenauera w WSE. Moderatorem drugiego panelu pod hasłem „Obecne relacje ekonomiczne niemiecko-chińskie i polsko-chińskie – dwa spetryfikowane na przyszłość modele?” będzie dr Tomasz Kalinowski, b. kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Berlinie.
Podczas konferencji organizatorzy zapewniają symultaniczne tłumaczenie z języka polskiego na niemiecki i z niemieckiego na polski. Dodatkowych informacji udziela Dział Współpracy Międzynarodowej WSE. Zainteresowani udziałem w konferencji mogą zgłaszać chęć uczestnictwa pod adresem in***********@ws*.pl. Szczegóły dotyczące wydarzenia są dostępne tu.
Kresy24.pl/CSPA
4 komentarzy
Ares
14 maja 2015 o 15:52Myślę, że jednak osobno, bo Niemcy mają inne priorytety stosunków z Rosją niż my, więc nasza polityczno militarna współpraca z Chinami będzie, siłą rzeczy ,różnić się od niemieckiej. Na polu gospodarczym i owszem, możemy mieć wspólne z Niemcami interesy w Chinach, ale na pewno nie polityczno wojskowe. Na tym polu Polska powinna prowadzić cichą, spokojną współpracę z Chinami bez niczyjego „patrzenia nam na ręce”.
Koral
24 czerwca 2015 o 16:55Od jakiegoś czasu jestem zafascynowana kulturą Chin! Dlatego też zaczęłam uczęszcać na kursy języka chińskiego oraz pobierać korepetycje online w Gdańsku, co okazało się dużo tańszym rozwiązaniem! Początki były naprawdę trudne. Jednak z czasem nabrałam pewności siebie i zaczęłam poszukiwania pracy jako nauczyciel języka chińskiego. Portal Preply to duża baza ofert pracy jak i ofert nauki języka poprzez indywidualne korepetycje z wykfalifikowanymi nauczycielami po lekcje online z native speakerem na skypie. Wiele ciekawych darmowych ćwiczeń, artykułów na platformie Preply oraz inne ciekawe rozwiązania.
Jan53
22 lipca 2015 o 07:23moderator: Dlaczego moje wpisy nie „wchodzą”?
MAB - Kresy24
22 lipca 2015 o 11:12Wczoraj były jakieś problemy z cache, także przy artykułach. Nasz informatyk próbuje temu zaradzić. One wchodzą, tylko czasem jest tak, że ten, kto opublikował nie widzi tego od razu i ten problem zamierzamy rozwiązać.