Stare Wasiliszki w rejonie szczuczyńskim. Wieś w której przyszedł na świat Czesław Niemen (Juliusz Wydrzycki). Wprawdzie od trzech lat funkcjonuje tam muzeum poświęcone wielkiemu polskiemu artyście, ale jak pisze gazeta „Wieczernij Grodno”, trafić tam wcale nie jest łatwo.
Turyści jadą w nieznane
…. W podwórzu domu, w którym urodził się Czesław Niemen ( Juliusz Wydrzycki) w niedzielę 29 września zebrali się wszyscy mieszkańcy Starych Wasiliszek, żeby posłuchać utworów swojego ziomka, w wykonaniu okolicznych zespołów muzycznych.
Dyrektor domu – muzeum Niemena – Władimir Sieniuta, osobiście nie znał artysty, ale doskonale zna jego twórczość. Mówi, że z każdym rokiem przyjeżdża tu coraz więcej miłośników Niemena, chcących zobaczyć miejsce, w którym ich idol przyszedł na świat.
– Pewnie szukają Starych Wasiliszek z pomocą nawigacji. Tylko w tym roku muzeum odwiedziło około 1500 osób – mówi Sieniuta – Nie wiem tylko skąd wiedzą o tym miejscu, prawdopodobnie z Internetu – zastanawia się dyrektor. Wśród zwiedzających są nie tylko Białorusini i Polacy. Goście przyjeżdżają z Rosji , Armenii , Izraela , Niemiec, Francji , a nawet z kazachskiego Bajkonura.
Dom Niemena ma już prawie sto lat. Po wyjeździe rodziny Wydrzyckich do Polski w 1958 roku ( ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich), mieszkała w nim rodzina nauczycielska, a w czasach sowieckich mieścił się tam sklep. W sierpniu 2010 roku otwarte zostało muzeum muzyka.
Teraz zbierane są środki na rekonstrukcję dachu ( wymiana eternitu na gont). Na rachunku bankowym muzeum nazbierało się już 25 mln rubli (ok. 8 400 złotych), ale to ciągle za mało, żeby nadać oryginalny wygląd starego domu. Na poddaszu, gdzie letnią porą malował i pisał swoje pierwsze utwory młody Czesław, planuje się otworzyć galerię.
Tylko co zrobić, żeby Stare Wasiliszki były bardziej widoczne dla turystów? Naczelnik wydziału ds. ideologii, kultury i młodzieży komitetu wykonawczego w Szczuczynie Siergiej Kasperczuk, podzielił się swoim pomysłem. Już niedługo na trasie Mińsk – Grodno pojawi się wielki bilbord przedstawiający wizerunek Czesława Niemena, z kierunkowskazem na Stare Wasiliszki. Och, cóż za pomysł!!
Szczuczyński „rajispałkom” postanowił też przyciągać ludzi na coroczne festiwale muzyczne organizowane w dawnym podwórku Wydrzyckich, połączone z jarmarkiem jabłek. W planach jest poszerzenie geograficzne listy uczestników i gości festiwalu. W tym roku w imprezie wzięli udział min. Prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz i dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku – Urszula Doroszewska.
Oprócz muzeum artysty gospodarze oferują zwiedzanie kościoła w Starych Wasiliszkach. Murowany kościół neogotycki, który dziś – położony, jak cała wieś, na niewielkim wzniesieniu – góruje nad okolicą. Jak mówią mieszkańcy, tak pięknie zachowana świątynia mogłyby stać się klejnotem przyciągającym turystów w każdej europejskiej stolicy. W miejscowym kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła można zobaczyć organy, na których grywał młody Niemen. A tak przy okazji, w W Starych Wasiliszkach żyje tylko 40 osób. Większość mieszkańców to Polacy (podobnie zresztą jak w całej okolicy). Dominują osoby starsze, młodzież wybiera miasto, a kolejne domy albo popadają w ruinę, albo są zagospodarowywane przez kołchoz lub kompleks na potrzeby mieszkaniowe własnych pracowników.
Czesław Niemen, właściwie Juliusz Wydrzycki urodził się 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w województwie nowogródzkim, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek. Rozgłos przyniosła mu piosenka „Dziwny jest ten świat” , którą zaśpiewał 25 czerwca 1967 na festiwalu w Opolu. Piosenka stała się najbardziej znanym z polskich protest-songów i hymnem młodzieży końca lat sześćdziesiątych.
Kresy24.pl/vgr.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!