W czwartek 4 listopada Aleksander Łukaszenka podpisał dekret Rady Najwyższej Państwa Związkowego „O głównych kierunkach realizacji postanowień Traktatu o Utworzeniu Państwa Związkowego na lata 2021-2023”. Prezydenci Rosji i Białorusi podpisali też nową Doktrynę Wojenną Państwa Związkowego.
Dokument, wcześniej zatwierdzony przez Władimira Putina, sankcjonuje 28 programów, które wyznaczają kierunki ścisłej integracji w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Został podpisany podczas spotkania Najwyższej Rady Państwa Państwa Związkowego w trybie online, które było transmitowane na żywo na kanale telewizyjnym Russia 24.
Przed spotkaniem, planowanym na godzinę 17.00 czasu białoruskiego Putin i Łukaszenka przeprowadzili jeszcze rozmowę telefoniczną, która znacznie się przeciągnęła, opóźniając rozpoczęcie obrad.
4 listopada dyktatorzy Białorusi i Rosji zatwierdzili też nową Doktrynę Wojenną Państwa Związkowego.
Jak stwierdził podczas spotkania Sekretarz Państwa Związkowego Dmitrij Miezencew, przyjęcie tego dokumentu jest spowodowane „zmianami sytuacji wojskowo-politycznej w regionie, pojawieniem się nowych wyzwań i zagrożeń dla Białorusi i Rosji, bezprecedensowej sytuacji zewnętrznej i presję na kraje”.
„Nowa doktryna wojenna zwiększy poziom spójności polityki obronnej, terminowo dostosuje zadania resortów obrony, uwzględniając zmiany sytuacji wojskowo-politycznej w regionie” – powiedział Miezencew.
Wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że nowa doktryna zostanie zatwierdzona na kolejnym posiedzeniu Rady Państwa Związkowego; „Dokument ma na celu koordynację wysiłków obu krajów nie tylko w odpowiedzi na zagrożenia militarne, ale także polityczną i gospodarczą presję ze strony tak zwanego zbiorowego Zachodu” – powiedział Shoigu.
Białoruski dyktator oświadczył dziś, że Białoruś i Rosja robią kolejny ważny krok na drodze do budowy Państwa Związkowego;
„Dwadzieścia pięć lat po podpisaniu Traktatu o utworzeniu Wspólnoty Białorusi i Rosji robimy kolejny ważny krok na drodze budowania państwa związkowego. Zatwierdziliśmy duży pakiet dokumentów integracyjnych. Mają one na celu wzmocnienie potencjału gospodarczego obu krajów”.
Zdjęcie dekretu bez podpisu Łukaszenki przed spotkaniem opublikował kanał Telegram „Pul pierwogo”, administrowany przez pałac prezydencki.
oprac. ba
2 komentarzy
heh
5 listopada 2021 o 09:14Normalnie kraje integrujace sie podpisuja jak najwiecej umow gospodarczych, ci podpisali na starcie nowa doktryne wojnna… jak nic miluja pokoj.
Dshk
5 listopada 2021 o 17:53Po wszystkim ! Zapisał sie w Kartach Historii cudnie