Podczas wizyty w Turcji prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I umowę o współpracy między państwem ukraińskim a Patriarchatem Ekumenicznym Konstantynopola.
To kolejny krok na drodze do autokefalii Cerkwi Ukraińskiej w ramach Patriarchatu Konstantynopola Umowa między innymi reguluje stosunki między państwem a Konstantynopolską Cerkwią, można ją pod pewnymi względami porównać do konkordatu podpisywanego przez niektóre państwa ze Stolicą Apostolką regulującego stosunki państwa z Kościołem Rzymskokatolickim.
– Dziś mamy historyczny dzień, który tak naprawdę rozpoczął się już w pierwszych dniach odnowy ukraińskiej niepodległości. Ukraińcy pragnęli i modlili się, aby Bóg posłał im niezależną, jedyną Cerkiew – powiedział prezydent. Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podkreślił z kolei, że decyzja o autokefalii Kościoła ukraińskiego doprowadzi do zjednoczenia wszystkich członków kościoła prawosławnego na Ukrainie.
Podczas spotkania ustalono również, że w cerkwi św. Andrzeja w Kijowie zarejestruje się misja Ekumenicznego Patriarchatu. Data soboru jednoczącego wszystkie gałęzie ukraińskiego prawosławia nie została jeszcze ustalona. To wtedy ma dojść do nadania dokumentu o autokefalii.
Nowa struktura prawosławna, która powstanie po ogłoszeniu wkrótce autokefalii, będzie nosić nazwę Kościół Prawosławny na Ukrainie – zapowiedział tymczasem przedstawiciel Patriarchatu Konstantynopola przy Światowej Radzie Kościołów w Genewie metropolita Telmessosu Hiob (Gecza).
20 października Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK – już wiemy, że zmieni nazwę) pod przewodnictwem patriarchy Filareta postanowił, że pełny tytuł głowy przyszłego kanonicznego i autokefalicznego Kościoła prawosławnego na Ukrainie będzie brzmiał: „Jego świątobliwość, Wielce Błogosławiony (tu imię), Arcybiskup i Metropolita Kijowa – Matki Miast Ruskich, Halicki, Patriarcha Całej Rusi-Ukrainy, Świątobliwy Archimandryta Ławr Kijowsko-Pieczerskiej i Poczajowskiej”. Skrócona forma tego tytułu będzie miała postać: „Jego Świątobliwość (imię) Patriarcha Kijowski i Całej Rusi-Ukrainy”.
Ukraiński prezydent przebywał w Stambule (dawniej Konstantynopolu) w ramach 7. posiedzenia Rady Strategicznej Wysokiego Szczebla Turcja-Ukraina. Będąc w Turcji uczestniczył te w uroczystości otwarcia konsulatu ukraińskiego w Antalyii. Z Ukrainy, jak i z wielu innych krajów, przyjeżdżają przez port lotniczy w tym mieście liczni turyści odwiedzający kurorty nad Morzem Śródziemnym. – Jednak Antalya to nie tylko kurort. Odbywa się tu wiele międzynarodowych zjazdów. Mam nadzieję, że obecność konsularna Ukrainy w Antalyi umożliwi naszym dyplomatom aktywny udział w tych wydarzeniach – mówił Poroszenko. Spotkał się również z Ukraińcami mieszkającymi w Turcji oraz przedstawicielami Tatarów krymskich. Prezydentowi towarzyszył Mustafa Dżemilew, lider Tatarów krymskich.– Będziemy walczyć o powrót Krymu do Ukrainy – oświadczył Poroszenko. Temat okupowanego przez Rosję Krymu był obecny również podczas spotkania Poroszenki z prezydentem Turcji.
– Nigdy nie uznaliśmy i nie uznamy nielegalnej aneksji Krymu. Będziemy także kontynuować obronę interesów Tatarów krymskich, zarówno tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia półwyspu, jak i tych, którzy wciąż tam są – oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan podczas wspólnej konferencji po spotkaniu z ukraińskim prezydentem.
Rozmawiano też o sytuacji w akwenie Morza Azowskiego.
– Dla nas ważne jest zapewnienie Turcji, że nie pozostanie ona bezstronna wobec (rosyjskiej) agresji na Morzu Azowskim – powiedział Poroszenko.
Według niego Ukraina ustaliła ze stroną turecką koordynację działań w sprawie sytuacji na Morzu Azowskim, gdzie według władz Ukrainy Rosja od kwietnia zatrzymała bezprawnie ok. 200 jednostek, które płynęły przez Cieśninę Kerczeńską do portów Ukrainy w Berdiańsku i Mariupolu.
Prezydent Ukrainy zaproponował Turcji dołączenie do międzynarodowej misji pokojowej pod egidą ONZ w Donbasie. Rozmawiano także m.in. o kwestiach gospodarczych i dalszym rozwoju współpracy handlowej między oboma krajami.
Oprac. MaH, gpcodziennie.pl, deon.pl, belsat.eu
fot. Administracija Prezidenta Ukraijini
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!