Specjalna Strefa Ekonomiczna Rasŏn, niegdyś północnokoreański eksperyment z ograniczonym kapitalizmem, stała się obecnie epicentrum rosnącej współpracy Korei Północnej z Rosją, w tym możliwych dostaw broni na wojnę na Ukrainie. Temat podejmuje agencja Reuters, powołując się na ekspertów.
Strefa Rasŏn, utworzona w latach 90. ubiegłego wieku na granicy z Chinami i Rosją, była wymarzonym miejscem dla wielu Koreańczyków z Północy, zanim nałożono surowsze sankcje, a zamknięcie granic w czasach pandemii zdusiło prawie cały handel i turystykę.
Jednak w ostatnich miesiącach pojawiły się wyraźne oznaki, że region jest gotowy na ożywienie – statki zacumowały tu po raz pierwszy od 2018 r., a zdjęcia satelitarne pokazują wzrost handlu zarówno z portu, jak i wzdłuż linii kolejowej do Rosji.
Za pośrednictwem Rasŏn Rosja może również sprzedawać węgiel, ropę i mąkę, a jeśli więcej północnokoreańskich pracowników będzie mogło przekroczyć granicę, będą mogli wysyłać rosyjskie leki i inne towary do domu na sprzedaż. Zdaniem ekspertów rosyjskie drewno pozyskane przez północnokoreańskich drwali można odsprzedać do Chin za pośrednictwem Rasŏn.
Ponadto według urzędników amerykańskich i południowokoreańskich, a także raportów zachodnich badaczy powołujących się na zdjęcia satelitarne, od sierpnia port w Rasŏn odwiedzały rosyjskie statki połączone z wojskowym systemem logistycznym tego kraju.
Korea Północna wysłała do Rosji z portu Rasŏn około 2 tys. kontenerów, które prawdopodobnie przewoziły pociski artyleryjskie i prawdopodobnie rakiety krótkiego zasięgu – powiedzieli dziennikarzom południowokoreańscy wojskowi.
Również od końca 2022 r. zaobserwowano ruch w pobliżu stacji Tumangang w Rasŏn, która posiada połączenie kolejowe z Rosją, a po lipcowej wizycie rosyjskiego ministra obrony w Pjongjangu zaobserwowano więcej wagonów.
Według rosyjskiego ministra zasobów naturalnych Aleksandra Kozłowa, kiedy przywódca Kim Dzong Un odwiedził Rosję we wrześniu, omawiał wznowienie wstrzymanego wspólnego projektu logistycznego w Rasŏn, budowę nowego mostu drogowego łączącego port z Rosją oraz dodatkowe dostawy zboża do Korei Północnej.
Przypomnijmy, po inwazji na pełną skalę inwazji na Ukrainę wzrosła izolacja Rosji na arenie międzynarodowej, a strona rosyjska zaczęła aktywniej współpracować, w szczególności z KRLD.
Niewykluczone, że Korea Północna posiada jeden z największych na świecie zapasów pocisków i rakiet typu radzieckiego, które Federacja Rosyjska aktywnie wykorzystuje w wojnie z Ukraińcami.
Według doniesień mediów władze KRLD wysłały już do Federacji Rosyjskiej ponad 1 mln pocisków artyleryjskich.
Opr. TB, www.reuters.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!