Najwyższy trybunał Unii Europejskiej orzekł, że prawo dotyczące uniwersytetów finansowanych z zagranicy, które Węgry wykorzystały jako podstawę do zamknięcia renomowanej uczelni założonej przez amerykańskiego miliardera-filantropa George’a Sorosa, jest nielegalne.
Zgodnie z przepisami uchwalonymi w 2017 roku zagraniczne uniwersytety nie mogą już działać na Węgrzech, chyba że prowadzą również kursy w swoich krajach ojczystych, co zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jest niezgodne z prawodawstwem UE. „Warunki stawiane przez Węgry w celu umożliwienia zagranicznym uczelniom prowadzenia działalności na ich terytorium są niezgodne z prawem UE” – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 6 października.
Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) przeniósł większość swoich kursów do Wiednia w 2018 roku po długiej batalii między Sorosem, miliarderem urodzonym na Węgrzech i ocalałym z Holokaustu, który zapewnia wsparcie wielu organizacjom obywatelskim za pośrednictwem swojej fundacji humanitarnej, a rządem prawicowego premiera Minister Viktor Orban.
Soros nazwał to orzeczenie „zwycięstwem dla podstawowych wartości Unii Europejskiej”, ale powiedział, że decyzja „zapada za późno dla CEU”. „Nie możemy wrócić na Węgry, ponieważ obowiązujące tam przepisy nie spełniają wymogów wolności akademickiej” – powiedział.
Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga powiedziała, że wszelkie orzeczenia sądu UE będą stosowane wyłącznie „zgodnie z interesami narodu węgierskiego”.
Rferl.org oprac Mk
foto wikipedia
1 komentarz
wfagw
9 października 2020 o 20:37Hungarzy wolą chyba wikipedię! ;D