84% badanych Ukraińców sprzeciwia się jakimkolwiek ustępstwom terytorialnym. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS).
KIIS od maja 2022 r. regularnie w swoich ankietach zadaje pytania o gotowość ludności do ustępstw terytorialnych w celu jak najszybszego osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości. Teraz ponownie zadano to pytanie, aby ocenić dynamikę nastrojów społecznych.
„Zdecydowana większość respondentów – 84 proc. – nadal uważa, że żadne ustępstwa terytorialne są nie do przyjęcia, nawet jeśli z tego powodu wojna będzie trwała dłużej i pojawią się inne zagrożenia” – czytamy w komunikacie.
Jednocześnie tylko 10% uważa, że w celu osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości Ukrainy można zrezygnować z niektórych terytoriów.
Socjologowie zauważają też, że w ciągu roku – od maja 2022 do maja br. – praktycznie nie zaszły istotne zmiany nastrojów społecznych.
„Za każdym razem bezwzględna większość respondentów (82-87%) wypowiadała się przeciwko ustępstwom terytorialnym, a zdecydowana mniejszość (8-10%) była na nie gotowa” – piszą autorzy opracowania.
W wymiarze regionalnym badanie wykazało również, że we wszystkich regionach Ukrainy bezwzględna większość ludności jest przeciwna jakimkolwiek ustępstwom terytorialnym. W szczególności wśród mieszkańców Wschodu 75% jest przeciwnych ustępstwom (tylko 13% jest gotowych na ustępstwa), a wśród mieszkańców południa 86% jest przeciwnych ustępstwom (przeciwnego zdania jest tylko 8%).
„W porównaniu z majem 2022 r. we wszystkich regionach wyraźnie dominuje opinia, że Ukraina nie powinna rezygnować z żadnego ze swoich terytoriów” – wynika z sondażu.
Ponadto zauważa się, że bezwzględna większość obywateli sprzeciwia się jakimkolwiek ustępstwom, niezależnie od języka, w którym głównie porozumiewają się w domu. I tak wśród obywateli ukraińskojęzycznych 85% jest przeciwnych ustępstwom (10% jest gotowych na ustępstwa), a wśród obywateli rosyjskojęzycznych 80% respondentów nie popiera ustępstw terytorialnych (tylko 13% jest na nie gotowych).
Należy również zauważyć, że w próbie było tylko 19 respondentów (na 1029), którzy nadal identyfikują się ze względu na narodowość jako Rosjanie. „Ta liczba nie wystarcza do statystycznie rzetelnych obliczeń. Istotne jest jednak to, że wśród nich tylko dwóch respondentów opowiada się za ustępstwami, a 15 wręcz przeciwnie, odrzuca wszelkie ustępstwa” – oceniają socjologowie.
Badanie przeprowadzono między 26 maja a 5 czerwca metodą wywiadów telefonicznych z wykorzystaniem komputera, na podstawie losowej próby numerów telefonów komórkowych, Wywiady przeprowadzono z 1029 pełnoletnimi respondentami.
Opr. TB, kiis.com.ua
2 komentarzy
PI Grembovitz
9 czerwca 2023 o 12:59A czy jest inne wyjście!?
Leny
9 czerwca 2023 o 17:35każde ustepstwo przyniesie negatywne skutki w przyszłosci dalekiej lub bliskiej