Ponad połowa ukraińskich migrantów zarobkowych chce pozostać i kontynuować pracę w Polsce, a ci, którzy wyjechali na kwarantannę na Ukrainie, chcą wrócić. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez centrum analityczne polskiej firmy pośrednictwa pracy Gremi Personal, która uruchomiła telefoniczną linię pomocy w ramach Społecznego Programu Pomocy Ukraińcom „Jesteśmy Razem”.
„51% Ukraińców chce zostać i kontynuować pracę w Polsce. Martwią się tym, jak przedłużyć zezwolenia na pracę lub legalny pobyt, które wygasły podczas kwarantanny. A ci, którzy pojechali na Ukrainę, są zainteresowani możliwością powrotu do Polski teraz lub po zakończeniu kwarantanny – to 33% dzwoniących ” – czytamy w raporcie.
22% Ukraińców, kontaktując się z bezpłatną linią telefoniczną programu, jest zainteresowanych przekroczeniem granicy ukraińsko-polskiej. Połowa z nich martwi się, czy konsekwencją będzie deportacja, jeśli przekroczą długość pobytu w Polsce na podstawie wizy lub w ramach ruchu bezwizowego.
Gremi Personal przypomina, że polski rząd postanowił automatycznie odnowić wizy oraz zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na 30 dni od zakończenia kwarantanny. Ta zmiana nie wpłynęła jednak na osoby, które przebywają w Polsce na podstawie paszportów biometrycznych. „Po tygodniu od uruchomienia programu doszliśmy do wniosku, że ludzie z opóźnieniem otrzymują wiarygodne informacje od władz polskich i ukraińskich i nie wiedzą też, gdzie ich szukać. Szczególnie wyraźnie tę tendencję pokazała sytuacja z zamknięciem granic, która doprowadziła do nielogicznych i panicznych ruchów migracyjnych oraz zagroziła infekcją tysięcy Ukraińców. Teraz wiele osób chce wrócić do Polski, ale nie wie, jak to zrobić” – powiedział właściciel międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal Jewhen Kiriczenko. Zgodnie z badaniem, około 33% osób dzwoniących na infolinię jest zainteresowanych pracą w Polsce.
W większości są to Ukraińcy, którzy pracowali w branży usług hotelarskich i restauracyjnych, w turystyce lub w firmach, które produkowały komponenty na eksport do krajów ogarniętych pandemią. Według Kiriczenki konkurencja na polskim rynku pracy rośnie. „Jeśli wcześniej Ukraińcy w Polsce zajmowali wiele wolnych stanowisk pracy w sklepach, sieciach handlowych lub sektorze logistycznym, to teraz Polacy pozbawieni pracy aktywnie znajdują zatrudnienie w tych obszarach” – twierdzi Kiriczenko.
W jego firmie poinformowano, że linia telefoniczna Społecznego Programu Pomocy Ukraińcom „Jesteśmy Razem” będzie działać do 1 maja, z możliwym przedłużeniem na dłuższy okres w zależności od pytań i potrzeby informowania Ukraińców o sytuacji epidemicznej.
Opr. TB, http://www.outsourcingportal.eu/
fot. https://glavred.info/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!