W wyniku pandemii koronawirusa i wprowadzonej przez władze kwarantanny 60% Ukraińców poniosło straty finansowe. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez agencję Info Sapiens przeprowadzonego między 25 a 29 marca.
38% dorosłych Ukraińców stałe dochody uległy zmniejszeniu, 16% nie uzyskuje obecnie żadnych dochodów, 14% straciło pracę, 10% poniosło straty finansowe. 60% Ukraińców wymieniło co najmniej jeden z rodzajów straty finansowej.
„Około połowa Ukraińców, którzy przed kwarantanną chodziło do pracy lub do placówek edukacyjnych, przebywa w miejscach zamieszkania, jedna czwarta z nich pracuje lub uczy się zdalnie” – czytamy w sprawozdaniu z badania.
Tylko 46% Ukraińców spośród tych, którzy pracowali przed kwarantanną, otrzyma w marcu pełny dochód, 34% – mniej niż zwykle, 10% straciło pracę z powodu kwarantanny, reszta nie odpowiedziała pytanie.
Spośród osób, które straciły pracę lub część dochodów z powodu kwarantanny, 45% twierdzi, że ich obecne zarobki i oszczędności wystarczą im tylko na marzec lub już się wyczerpały, 34% – na marzec i kwiecień, a tylko 16% – na trzy lub więcej miesięcy. „W tej sytuacji 77% Ukraińców próbuje oszczędzać, a tylko 12% wydaje więcej pieniędzy (na przykład zrobienie zapasów lub duże zakupy), ponieważ ich zdaniem mogą one stracić na wartości lub zakup niezbędnych towarów będzie niemożliwy” – czytamy w sprawozdaniu.
Z badania wynika też, że Ukraińcy najbardziej obawiają się zarażenia koronawirusem (43%). 34% badanych obawia się spadku dochodów, 33% braku odpowiedniej opieki medycznej, 29% całkowitej utraty dochodów, 26% odwrócenia uwagi od niewłaściwych decyzji władz, a 23% utraty pracy. Tylko 7% respondentów nie obawia się żadnych konsekwencji epidemii.
Opinie Ukraińców na temat znaczenia skutków epidemii i kwarantanny są podzielone: 40% nie spodziewa się znacznych strat, 47% obawia się poważnych konsekwencji, a dla 7% poważne konsekwencje już nastąpiły.
Badanie zostało przeprowadzone wśród 809 respondentów, metodą wywiadów telefonicznych za pomocą komputera na podstawie losowej próby numerów telefonów komórkowych.
Opr. TB, https://sapiens.com.ua/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!