W lutym br. zmniejszyła się liczba obywateli Ukrainy, pozytywnie nastawionych do Rosji. Potwierdzają to wyniki badania opinii publicznej „Omnibus”, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii 5-13 lutego 2022 r.
Ukraińcom zadano pytanie „Jak ogólnie odnosisz się teraz do Rosji?” W porównaniu z grudniem 2021 r. odsetek osób pozytywnie nastawionych do Rosji zmniejszył się z 39 do 34 proc.
Według socjologów, widać wyraźnie, że stosunek do Rosji gwałtownie się pogorszył po 2014 roku, osiągając „dno” w maju 2015 roku. Potem, do lutego 2019 r., nastąpiła poprawa, a od lutego 2020 r. ponownie nastąpiło pogorszenie.
Socjologowie zauważają, że stosunek Ukraińców do Rosji w dużej mierze zależy od regionu: na zachodzie kraju 21% ma pozytywny stosunek do Rosji, w centrum – 31%, na południu – 45%, na wschodzie – 53%.
Jednocześnie w zachodnich obwodach kraju jest najwięcej osób negatywnie nastawionych do Rosji – 64%. W centrum 55% ma negatywne nastawienie, na południu 40%, na wschodzie 30%.
Respondentom zadano także pytanie „Jakimi chcielibyście widzieć relacje Ukrainy z Rosją?”.
Tak jak poprzednio, bezwzględna większość – 92% – uważa, że Ukraina i Rosja powinny być niepodległymi państwami. Co więcej, w porównaniu z listopadem 2021 r. wskaźnik nawet wzrósł (z 88%). Tylko 5% respondentów uważa, że Ukraina i Rosja powinny zjednoczyć się w jedno państwo.
We wszystkich regionach bezwzględna większość respondentów – od 95% na zachodzie do 86% na wschodzie – uważa, że Ukraina i Rosja powinny być niepodległymi państwami (poparcie dla zjednoczenia w jedno państwo waha się od 1% na zachodzie do 11% w wschodzie).
Jeśli osobno przeanalizujemy obwody doniecki i ługański (części tych terytoriów kontrolowane przez Ukrainę), to 84% uważa, że Ukraina i Rosja powinny być niepodległymi państwami, a 14% opowiada się za zjednoczeniem.
Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo na podstawie losowej próby numerów telefonów komórkowych (z losowym generowaniem numerów telefonów i późniejszym ważeniem statystycznym), wśród 2004 dorosłych respondentów, we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i okupowanych przez Rosję części obwodów ługańskiego i donieckiego).
Opr. TB, https://www.kiis.com.ua/
fot. David_Peterson/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!