48% Ukraińców uważa, że władze bezskutecznie podejmują działania w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii między 27 a 30 marca.
Respondentów zapytano, jak ich zdaniem nowy rząd radzi sobie z wyzwaniami ostatnich tygodni? 40% z nich uważa, że rząd skutecznie radzi sobie z zadaniami przeciwdziałającymi epidemii koronawirusa – 36% z nich, że wystarczająco, a 4% – bez zarzutu. 48% badanych jest przeciwnego zdania – 18% z nich uważa, że władze zupełnie nie radzą sobie z tym kryzysem, a 30%, że ich działania są raczej bezskuteczne. 13% respondentów miało trudności z odpowiedzią na pytanie.
Ponadto 18% respondentów uważa, że władzom uda się zapobiec możliwym trudnościom gospodarczym w kraju, związanym z pandemią koronawirusa – z czego 17% uznaje tę możliwość za bardzo prawdopodobną, a 1% za pewną. 57% badanych uważa, że władze nie poradzą sobie z gospodarczymi następstwami pandemii – z czego 31% uważa to za pewnik, a 26% za bardzo możliwe. 25% respondentów miało trudności z odpowiedzią.
17% respondentów uważa, że rząd skutecznie zapewnia obywatelom dostęp do usług medycznych – 15% z nich uważa, że sytuacja w tej kwestii jest zadowalająca, a 2%, że bardzo dobra. 70% badanych uważa, że władze nie radzą sobie w tej sprawie – z czego 42%, że zupełnie, a 28 %, że prawie zupełnie. 13% respondentów miało trudności z odpowiedzią.
Jednocześnie około połowa Ukraińców (49%) uważa, że na czas wprowadzono środki ograniczające mające na celu przeciwdziałanie epidemii koronawirusa; 38% uważa, że władze spóźniły się z odpowiedzią na epidemię; 5% jest zdania, że środki ograniczające zostały podjęte przedwcześnie. Kolejne 7% miało trudności z odpowiedzią.
43% ankietowanych Ukraińców opowiada się za bardziej rygorystycznymi środkami kwarantanny niż obecnie; 40% uważa, że podjęte środki są dość adekwatne do sytuacji; 9% jest zdania, że środki te powinny być mniej rygorystyczne i wprowadzono zbyt wiele niepotrzebnych ograniczeń; 1% uważa, że w ogóle nie są potrzebne żadne środki ograniczające. Kolejne 7% miało trudności z odpowiedzią.
Jednocześnie, mówiąc o problemach i trudnościach, które ich obecnie niepokoją, respondenci najczęściej wskazywali (do wyboru z trzech odpowiedzi): 38% martwi się o zdrowie bliskich; 29% – cenami żywności i gwałtownym ich wzrostem; 27% – trudnościami z kupnem środków ochrony indywidualnej: masek, rękawiczek, płynu do dezynfekcji; 20% – trudnościami finansowymi; 20% obawia się, że w razie potrzeby nie będą mogli uzyskać opieki medycznej; 12% – zachorowania na COVID-19; 12% wyraża ogólne zmartwienie z powodu niepewności sytuacji; 11% obawia się przemieszczania do znajomych i krewnych w związku z niedziałającym transportem; 10% obawia się przemieszczania się do i z pracy w związku z niedziałającym transportem publicznym; 6% obawia się trudności z zakupem żywności i artykułów gospodarstwa domowego; 5% obawia się następstw pobytu na bezpłatnym urlopie; 4% – groźby utraty pracy; 4% – trudności z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Ponadto respondentów, którzy są zatrudnieni na zlecenie i o dzieło, zapytano, czy mieli następujące trudności w pracy (możliwe było wybranie wszystkich odpowiedzi): 3% nie wypłacono wynagrodzenia; 12% zaoferowano urlop bezpłatny; 2% zaproponowano rezygnację z pracy z powodu redukcji; 6% zaproponowano obniżkę wynagrodzenia; u 79% pracowników nie doszło jeszcze do żadnego z tych problemów.
43% respondentów bardziej obawia się ekonomicznych konsekwencji kwarantanny niż epidemii koronawirusa; 34% bardziej obawia się epidemii koronawirusa na Ukrainie; 14% nie boi się ani pierwszego, ani drugiego, wierząc, że sytuacja normalizuje się w ciągu 1-2 miesięcy. Według respondentów z pandemią najgorzej radzą sobie Włochy (47%), Hiszpania (23%), Ukraina (12%), USA (12%) (pytanie było otwarte, respondent nie mógł wymienić więcej niż cztery kraje).
Według badanych najlepiej z pandemią radzą sobie: Chiny (46%), Niemcy (9%), Białoruś (7%), Ukraina (6%), Korea Południowa (5%) (pytanie było otwarte, respondent mógł podać nie więcej niż cztery kraje). Odpowiadając na pytanie, które kraje lub organizacje międzynarodowe mogą najskuteczniej pomóc Ukrainie w walce z epidemią koronawirusa, 34% Ukraińców wskazało Chiny; 11% – Światową Organizacja Zdrowia; 10% – Unię Europejską; 9% – USA; 6% – Rosję; 35% uważa, że żaden kraj ani organizacja nie może tego zrobić.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych z wykorzystaniem komputera na podstawie losowego wyboru numerów telefonów komórkowych, wśród 1500 osób w wieku 18 lat i starszych na terytorium całego kraju z wyjątkiem Krymu i okupowanej przez Rosję części Donbasu.
Opr. TB, https://www.kiis.com.ua/
fot. https://newsone.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!