Ponad 80% Ukraińców opowiada się za przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej. Zaledwie 4% sprzeciwia się temu. Potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
Tak więc w przypadku referendum w sprawie akcesji 81% wszystkich respondentów zagłosowałoby „za” akcesją. „Przeciw” akcesji do UE jest 4%. Pozostałe 15% nie wzięłoby udziału w głosowaniu lub jest niezdecydowanych.
Poparcie jest nieco mniejsze w przypadku wstąpienia do NATO, ale też zdecydowana większość Ukraińców zagłosowałaby „za” – 71% wszystkich badanych, a 7% zagłosowałoby „przeciw”. 22% ankietowanych Ukraińców nie wzięłoby udziału w głosowaniu lub nie ma w tej sprawie zdecydowanego stanowiska.
Według danych KMIS przy przeliczeniu respondentów, którzy wzięliby udział w referendum w sprawie przystąpienia do UE miałoby 96% głosów „za”, w referendum w sprawie przystąpienia do NATO – 91%.
W porównaniu z czerwcem 2021 r. odsetek zwolenników przystąpienia do UE wzrósł z 52 proc. do 81 proc. Również w tym okresie wzrósł odsetek zwolenników członkostwa w NATO wzrósł z 48% do 71%. Wyraźnie też zmniejszył odsetek przeciwników przystąpienia Ukrainy do UE i NATO – odpowiednio z 19% do 4% i z 24% do 7%.
Zwraca się uwagę, że akcesja do UE w okresie do 2013 r. była faktycznie popierana jedynie przez mieszkańców zachodniej Ukrainy. W centrum, choć dominowało poparcie dla akcesji do UE, nie była to większość populacji. Na południu i wschodzie przeważali ci, którzy sprzeciwiali się członkostwu Ukrainy w UE (tylko jedna czwarta głosowałaby „za” przystąpieniem do UE w referendum). W 2021 r. akcesję do UE popierała zdecydowana większość mieszkańców zachodniej i centralnej części Ukrainy. Południe zdominowali zwolennicy akcesji, choć jest ich mniej niż połowa. Na wschodzie przeważali przeciwnicy wejścia. Od lipca 2022 r. przeważająca większość mieszkańców zachodu, centrum, południa i wschodu popiera wejście Ukrainy do UE.
„Podobny trend zmian można prześledzić w odniesieniu do przystąpienia do NATO z uwagi na różnicę, że ta kwestia w wymiarze międzyregionalnym była znacznie bardziej spolaryzowana do 2013 roku. Teraz większość mieszkańców zachodu i centrum, południa i wschodu popiera wstąpienie do NATO” – wyjaśniają socjologowie.
Badanie przeprowadzono między 6 a 20 lipca metodą wywiadów telefonicznych. Uwzględniono 2 tys. respondentów mieszkających we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem tymczasowo okupowanego Krymu i okupowanej części Donbasu, a także tych, którzy wyjechali za granicę po 24 lutego br. Błąd nie przekracza 2,4% plus pewne odchylenie spowodowane warunkami wojennymi.
Opr. TB, https://www.kiis.com.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!