33% przedsiębiorców na Ukrainie prowadzących małe firmy poinformowało o poniesieniu strat w wysokości 50–75% dochodu podczas kwarantanny wprowadzonej kraju w związku z pandemią koronawirusa. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez organizację ukraińskich pracodawców „Stowarzyszenie Europejskiego Biznesu” (EBA) wśród uczestników projektu Unlimit Ukraine, obejmującego mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców.
Według opublikowanego badania, przedsiębiorstwa zgłaszają także znaczny wzrost bieżącego zadłużenia. 44% drobnych przedsiębiorców poniosło do 50% strat w dochodach, a 7% rozważa zamknięcie działalności. Tylko 14% z badanych nie odczuło żadnych zmian w działalności, a nawet odnotowało wzrost dochodów.
Według badania, aby osiągnąć tempo rozwoju sprzed kwarantanny, 38% przedsiębiorców będzie potrzebowało roku, 25% dwóch lub więcej lat, 19% około sześciu miesięcy. Tylko 3% stwierdziło, że poziom rozwoju ich firm się nie zmienił.
48% firm udało się utrzymać płace pracowników na niezmienionym poziomie, 29% było zmuszonych do obniżenia płac, a kolejne 19% do wysłania pracowników na urlop bezpłatny. 59% przedsiębiorstw było w stanie utrzymać bez zmian wszystkich swoich pracowników. Do zmniejszenia zatrudnienia zostało zmuszone 33% firm, ale 6% nawet teraz szuka nowych pracowników.
Według badania, 54% firm wznowiła działalność offline lub wznowi ją w czerwcu. Jednocześnie 60% przedsiębiorców rozważa możliwość pełnego lub częściowego przejścia na zdalny tryb pracy. Oprócz elastyczności w pracy jest to również sposób na obniżenie kosztów wynajmu biur.
„Jeśli porównamy ten sondaż z badaniem EBA przeprowadzonym wśród przedstawicieli dużych firm, zauważymy, że margines bezpieczeństwa małych przedsiębiorców okazał się niestety dość ograniczony. Ekonomiczne konsekwencje pandemii uderzają przede wszystkim w wyniki finansowe firm, które są znacznie gorsze niż w dużych firmach. Ponadto małe firmy mają znacznie mniej możliwości zatrzymania pracowników i wypłat wynagrodzeń na poziomie sprzed kwarantanny” – podsumowała ten sondaż Jelena Ero, kierownik projektu Unlimit Ukraine.
Według niej, okazało się, że mały biznes jest w obecnej sytuacji bardziej elastyczny. Duże firmy rozważają jedynie częściowe przejście na pracę zdalną, przedsiębiorcy z sektora „małych-średnich przedsiębiorstw” są natomiast przygotowani na całkowite przejście do systemu pracy zdalnej, oczywiście jeśli pozwala na to rodzaj działalności.
W związku z tym podkreśliła, że elastyczność i kreatywność to przewagi konkurencyjne małych przedsiębiorców, które prawdopodobnie wykorzystają do przezwyciężenia skutków obecnego kryzysu.
Opr. TB, https://eba.com.ua/
fot. https://yaizakon.com.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!