Mimo wojny 30% Ukraińców pozytywnie ocenia swoje doświadczenia życia na Ukrainie, kolejne 39% – zadowalająco. Tylko 31% respondentów jest niezadowolonych z życia w swoim kraju.
„Dobre oceny dają młodzi w wieku od 16 do 25 lat i mieszkańcy Kijowa” – wynika z badania „Barometr Jakości Życia”, przeprowadzonego przez Asocjację Europejskiego Biznesu wraz z firmą badawczą Gradus Research.
Autorzy badania zwracają również uwagę, że przedstawiciele audytorium biznesowego są jeszcze bardziej optymistycznie nastawieni do życia, ponieważ 44% respondentów jest zadowolonych ze swojego życia, kolejne 35% uważa je za zadowalające, a tylko 21% jest niezadowolonych.
Jednocześnie stowarzyszenie zauważyło, że 15% ankietowanych przebywa obecnie za granicą, a 4% zmieniło miejsce zamieszkania w kraju.
„Zadowolenie z pracy i poziomu dochodów jest ważnym czynnikiem wpływającym na standard życia. Ogółem 34% ogółu społeczeństwa i 69% związanych z biznesem jest zadowolonych z obecnego miejsca pracy, podczas gdy 33% ogółu odbiorców a 12% związanych z biznesem jest w pewnym stopniu niezadowolonych z samorealizacji” – czytamy w raporcie.
Jednocześnie uczestnicy badania znacznie gorzej ocenili swój poziom dochodów. Tak więc wśród związanych z biznesem 38% uważa go za niewystarczający do dobrego życia, kolejne 52% uważa go za wystarczający, a 10% nawet więcej niż wystarczający. Jednocześnie 80% respondentów zarabia ponad 20 tys. hrywien miesięcznie.
Wśród ogółu społeczeństwa zdecydowana większość – 85% respondentów – uważa swój poziom dochodów za niewystarczający. Tylko 13% uznało go za wystarczający, a 2% za więcej niż wystarczający. Wśród tej kategorii uczestników badania 76% otrzymuje mniej niż 20 tys. hrywien miesięcznie, a 53% – mniej niż 10 tys. hrywien.
Wojna na pełną skalę na Ukrainie doprowadziła do kryzysu gospodarczego i demograficznego. Miliony Ukraińców zostały wewnętrznymi przesiedleńcami i uchodźcami w krajach europejskich. W sumie na Ukrainie odnotowano prawie 17 mln migrantów.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że rząd zakazał ściągania długów komunalnych od przesiedleńców. W Europie Ukraińcy uzyskali możliwość życia za darmo i otrzymania przynajmniej minimum środków do życia.
Pomimo wojny, według Funduszu Emerytalnego, przeciętne wynagrodzenie na Ukrainie za pierwszy kwartał 2023 roku wzrosło o 3,1% w stosunku do marca 2022 roku i wynosi 13 423 hrywien.
Opr. TB, eba.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!