Świadczą o tym wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez Centrum Lewady.
20% respondentów zapytanych o swój stosunek do Ukrainy wybrało odpowiedź „bardzo zły”, a 27% – „przeważnie zły”. Z kolei 36% odpowiedziało „przeważnie dobry”, a 6% „bardzo dobry”. 11% respondentów nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.
Socjolodzy z Centrum Lewady przypomnieli, że we wrześniu 2019 r. prawie dwukrotnie mniej Rosjan negatywnie odnosiło się do Ukrainy. Wówczas 12% respondentów deklarowało swój stosunek do zachodniego sąsiada jako „bardzo zły”, a 19 % jako „przeważnie zły”. Z umiarkowaną sympatią odnosiło się do Ukrainy 47% respondentów, a 9% z dużą sympatią. 13% miało trudności z odpowiedzią.
Jednocześnie, jak wykazało badanie, obecnie 56% respondentów uważa, że Rosja i Ukraina powinny być niepodległymi, ale przyjaznymi państwami – z otwartymi granicami, bez wiz i ceł. 26% uważa, że stosunki Rosji z Ukrainą powinny być takie same jak z innymi państwami, a więc z równoważnymi zasadami przekraczania granic, wizami, cłami. 15% wskazuje, że Rosja i Ukraina powinny zjednoczyć się w jednym państwie. 3% respondentów miało trudności z odpowiedzią.
Badanie zostało przeprowadzone między 23 a 29 stycznia br., na reprezentatywnej w pełni rosyjskiej próbie ludności miejskiej i wiejskiej 1603 osób w wieku 18 lat i starszych w 137 miejscowościach, 50 podmiotach wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej. Badanie przeprowadzono metodą wywiadu osobistego.
Przypomnijmy, że ubiegłego lata prawie jedna trzecia Rosjan poparła okupację „południowo-wschodniej Ukrainy”, kolejna jedna trzecia chciała stworzyć tam „niepodległe państwo”.
Opr. TB, https://www.levada.ru/
fot. https://112.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!