Gdyby dzisiaj została proklamowana niepodległość Ukrainy, poparłoby ją 97% Ukraińców. Świadczą o tym wyniki sondażu przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną „Reitynh” w dniach 17-18 sierpnia.
Zgodnie z wynikami, gdyby dziś pojawiła się możliwość poparcia deklaracji niepodległości Ukrainy, to zdecydowana większość (86% jednoznacznie i 11% najprawdopodobniej) by to zrobiła.
W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba ta wzrosła z 80 do 97% w porównaniu do 2012 roku – z 62 do 97%.
Jednocześnie trzy czwarte Ukraińców (74%) ocenia kierunek rozwoju kraju jako właściwy, a tylko 13% uważa, że zmierza on w złym kierunku, tyle samo miało trudności z odpowiedzią.
Respondenci również powyżej średniej ocenili obecną sytuację na Ukrainie – 4,6 punktu (w 7-punktowej skali, gdzie 7 to najwyższy stopień). To 1,5 raza więcej niż w zeszłym roku (3,0).
Przyszłość kraju za 10 lat oszacowano na 6,4 pkt, co również znacznie przewyższa pomiar z roku poprzedniego (4,5). Jednocześnie dwie trzecie respondentów oceniło perspektywy Ukrainy na przyszłość na najwyższym poziomie.
Według sondażu większość Ukraińców widzi w przyszłości swój kraj wolny, niezależny i bogaty.
Młodzi ludzie częściej niż inne grupy wiekowe postrzegają przyszłość Ukrainy jako wolną, niezależną i silną, ludzie w średnim wieku postrzegają ją jako spokojną, dostatnią i odnoszącą sukcesy, a starsi jako bogatą, kwitnącą i szczęśliwą. Mężczyźni coraz częściej postrzegają przyszłą Ukrainę jako wolną, niezależną, silną, postępową, demokratyczną, europejską, bez korupcji. Natomiast kobiety postrzegają przyszłą Ukrainę jako bogatą, kwitnącą, spokojną, szczęśliwą i niezwyciężoną.
Zdecydowana większość respondentów identyfikuje się jako obywatele Ukrainy (94%). Prawie tyle samo określa się mieszkańcami swojego regionu. Połowa określa się jako Europejczycy (około 30% – nie).
Prawie 10% identyfikuje się z „człowiekiem sowieckim”, ale ponad 80% nie. Jeśli chodzi o tożsamość obywatelską, nie odnotowuje się namacalnych różnic w kontekście regionalnym i wiekowym. Ponadto młodzi ludzie częściej uważają się za Europejczyków, a starsze pokolenie uważają się za „ludzi sowieckich”.
Badanie dotyczące różnych przejawów ukraińskiego patriotyzmu przeprowadziła Grupa socjologiczna „Reitynh” w ramach 17. ogólnokrajowego sondażu w warunkach wojny.
Wzięła w nim udział ludność Ukrainy w wieku 18 lat i starsza, we wszystkich regionach, z wyjątkiem tymczasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu oraz terytoriów, na których w czasie badania nie ma ukraińskiej komunikacji mobilnej. Przebadano 1000 respondentów, metodą wywiadów telefonicznych z wykorzystaniem komputera.
Opr. TB, https://ratinggroup.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!