Zdecydowana większość (70%) ankietowanych Ukraińców uważa, że Wołodymyr Zełenski powinien pozostać prezydentem Ukrainy do końca stanu wojennego. Tak wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, przeprowadzonego w dniach 26 maja – 1 czerwca.
Należy zauważyć, że w trakcie wywiadu respondenci byli proszeni o wyrażenie zgody lub sprzeciwu z szeregiem stwierdzeń. Jedno z nich to: „Zełenski musi być prezydentem do końca stanu wojennego”.
„70% respondentów zgodziło się z tym, że Zełenski powinien pozostać prezydentem do końca stanu wojennego (22% nie zgodziło się z tym). W zależności od regionu zamieszkania zgadza się z tym 65-74% ankietowanych, czyli zdecydowana większość Ukraińców nie kwestionuje legitymizacji prezydenta” – wynika z badania.
Ponadto większość Ukraińców (56%) raczej lub całkowicie aprobuje działania Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy (37% raczej lub całkowicie nie pochwala).
Należy zauważyć, że w poprzednim badaniu przeprowadzonym we wrześniu 2023 r. 77% aprobowało jego działania.
„W związku z tym poziom aprobaty zauważalnie spadł, ale utrzymuje się na wysokim poziomie” – zauważają socjolodzy.
Respondenci zostali także poproszeni o odpowiedź, które z ośmiu słów/fraz najlepiej opisuje ich stosunek do prezydenta.
„Chociaż rzeczywiście widać tendencję spadkową w odsetku osób podziwiających prezydenta (z 33% w lipcu 2022 r. do 8% obecnie), to w sumie większość Ukraińców (69%) ma nastawienie neutralno-pozytywne (z bardziej wyraźną neutralną powściągliwością)” – wykazało badanie.
Zauważa się także, że większość Ukraińców (58%) zgadza się ze stwierdzeniem: „Ukraiński rząd nie powinien iść na kompromis w negocjacjach. Ukraina będzie walczyć tak długo, jak będzie to konieczne” (30% nie zgadza się z tym stwierdzeniem).
„Odsetek zgadzających się z tym stwierdzeniem zmniejszył się w ciągu ostatnich dwóch lat (w maju 2022 r. było to 80%), ale obecnie większość Ukraińców opowiada się przy tym za kontynuowaniem walki tak długo, jak będzie to konieczne. 65% zgadza się ze stwierdzeniem, że wyniki ewentualnych negocjacji z Rosją należy poddać pod referendum (25% nie zgadza się z tym)” – zauważają socjologowie.
Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu „MOBILISE”, którego celem jest poznanie uwarunkowań „mobilizacji” (w szerszym znaczeniu mobilizacji politycznej społeczeństwa/obywateli, a nie tylko poboru do wojska) w kraju i za granicą poprzez wielofalowe, reprezentatywne w skali kraju badanie panelowe.
Badanie przeprowadzono w formie wywiadów telefonicznych z 2011 dorosłych mieszkańców terytoriów kontrolowanych przez rząd Ukrainy.
Opr. TB, kiis.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!