56% Ukraińców uważa bezpośrednie negocjacje z Rosją za najlepszą możliwość zakończenia konfliktu zbrojnego w Donbasie. Sprzeciwia się temu 41% respondentów. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną „Reitynh” między 6 a 8 grudnia.
„Wśród opcji formuły negocjacji w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie względna większość respondentów (45%) popiera ideę poszerzenia „formuły normandzkiej”, przy zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 21% respondentów opowiada się za bezpośrednimi negocjacjami z Rosją, 12% popiera negocjacje z przedstawicielami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Tylko 11% respondentów opowiada się za kontynuowaniem negocjacji w starym składzie „formuły normandzkiej (Ukraina, Rosja, Francja, Niemcy). Za bezpośrednimi negocjacjami z Rosją (jako rozwiązaniem bezspornym) jest 56%, 41% jest przeciwnych” – czytamy w komunikacie z badania.
46% ankietowanych popiera udział Turcji w negocjacjach dotyczących rozwiązania konfliktu w Donbasie, tyle samo jest przeciw.
Wyniki badania pokazują również, że dwie trzecie respondentów pobieżnie zna treść porozumień mińskich, a jedna czwarta w ogóle o nich nie wie. Tylko 11% ankietowanych zauważyło, że dobrze zna istotę tych umów.
Mimo to większość (54%) uważa, że porozumienia mińskie powinny zostać zrewidowane i trzeba sformułować nowe. 21% uważa, że generalnie konieczne jest wyjście z procesu negocjacji i podejmowanie decyzji bez udziału mediatorów międzynarodowych. Tylko 12% jest przekonanych, że Ukraina musi w pełni przestrzegać porozumień mińskich.
Sondaż wykazał też, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba zwolenników idei wprowadzenia wiz z Federacją Rosyjską: dziś 52% popiera ten pomysł, wobec 44%.
Badanie zostało przeprowadzone między 6 a 8 grudnia 2021 r. wśród 2,5 tys. respondentów – ludności Ukrainy w wieku 18 lat i więcej we wszystkich regionach z wyjątkiem czasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu. Próba jest reprezentatywna pod względem wieku, płci i rodzaju osadnictwa. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych przy użyciu komputera, na podstawie losowej próbki numerów telefonów komórkowych. Błąd reprezentatywności badania przy poziomie ufności 0,95: nie więcej niż 2,0.
Opr. TB, https://www.facebook.com/sociological.group.rating
fot. https://www.president.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!