Działalność opozycjonisty Aleksieja Nawalnego popiera 20 proc. Rosjan, połowie nie podoba się to, co on robi, a 18 proc. nigdy nie słyszało o takim polityku. Tak wynika z najnowszego sondażu rosyjskiego niezależnego socjologicznego Centrum Lewady i portalu „Otrkrytyje Miedia”
W porównaniu do podobnych badań z 2013 roku działalność Nawalnego popiera 14 pp. więcej respondentów niż wcześniej. Wtedy również 59 proc. uczestników badania nie znało Nawalnego, a 35 proc. było przeciwko niemu.
Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe wyniki, to w aktualnym badaniu działalność Nawalnego popierają przede wszystkim respondenci w wieku 18-24 lata (30 proc. z tej grupy wiekowej), a z tych, którzy mają pozytywny stosunek do lidera rosyjskiej opozycji większa częśc ma wyższe wykształcenie, zamieszkuje w Moskwie albo innych dużych miastach Rosji.
Najgorzej do Nawalnego odnoszą się respondenci w wieku powyżej 55 lat, bez wyższego obrazowania i zamieszkujący w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców.
Jako pozytywne cechy Aleksieja Nawalnego 8 proc. podało, że „mówi prawdę, ujawnia najbardziej bolesne sprawy”, 5 proc. na to, że jest „opozycjonistą”, jest „niezależny” i podejmuje „nowatorskie decyzje”, 4 proc. docenia przede wszystkim jego walkę z korupcją.
6 proc. tych, którym Nawalny nie odpowiada uważa go za agenta Zachodu i „piątą kolumnę”, 5 proc. uważa, że jest gadułą i posługuje się pustosłowiem, 4 proc. określiło go jako „pretensjonalnego”, „chytrego”, „aroganckiego”, 16 proc. powiedziało, że w ogóle im nie podoba się Nawalny.
O otruciu Nawalnego, według sondażu, słyszało 77 proc. Rosjan, choć tylko 18 proc. z uwagą śledzi informacje na ten ten temat. 45 proc. odpowiedziało, że nie przeżywa żadnych emocji w związku z otruciem Nawalnego, 30 proc. jest oburzonych, odczuwa gniew odczuwa współczucie. Wśród 3 proc. wywołało to strach, u 2 proc. zadowolenie. 33 proc. uważa, że Nawalny był celowo otruty, 55 proc. w to nie wierzy.
Około jednej trzeciej respondentów obwinia o otrucie przedstawicieli rosyjskiej władzy, a dokładnie Putina, Kreml, Dumę, partię kremlowską Jedna Rosja, FSB i inne służby specjalne. 8 proc. uważa, że możliwe, że stały za tym zachodnie służby specjalne i również 8 proc., że ludzie, którzy byli bohaterami śledztw antykorupcyjnych Nawalnego. Aż 47 proc. odpowiedziało, że ma trudność w odpowiedzi na pytanie o to, kto może stać za otruciem Nawalnego.
Badanie przeprowadzono w dniach 25-30 września na próbie 1605 dorosłych Rosjan w 50 jednostkach administracyjnych w całej Rosji.
Oprac. MaH, tvrain.ru
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!