Olaf Scholz odrzucił propozycję ministra gospodarki Roberta Habecka by znacjonalizować kompanię Gazprom Germania, „gdyż mogłoby to doprowadzić do eskalacji konfliktu w zakresie importu gazu z Rosji”, poinformował Bloomberg. Jednocześnie niemiecki rząd postanowił 14 czerwca przedłużyć co najmniej do końca 2022 zarząd komisaryczny tej spółki (wprowadzony na początku kwietnia do 30 września br.) i zmienić jej nazwę na Securing Energy for Europe. Zamierza też udzielić jej 10,4 mld USD kredytu „dla ochrony biznesu przed skutkami wojny sankcyjnej”.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił propozycję ministra gospodarki Roberta Habeka, aby całkowicie nacjonalizować Gazprom Germania GmbH, aby nie prowokować konfrontacji z Rosją i uniknąć problemów w sektorze gazowym, poinformował Bloomberg, powołując się na źródła.
„Według poinformowanych źródeł, minister gospodarki Robert Habeck nalegał na całkowitą nacjonalizację Gazpromu Germania, aby pomóc wznowić jego pracę, ale jego propozycja została odrzucona przez Scholza”.
„Scholz obawiał się, że takie posunięcie mogłoby (…) nasilić sprzeciw wobec importu rosyjskiego gazu” – podała agencja, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.
We wtorek wieczorem niemiecki rząd poinformował o podjęciu decyzji o przedłużeniu na okres od września 2022 roku kadencji zarządu komisarycznego spółki gazowej Gazprom Germania GmbH oraz o zmianie nazwy spółki na Securing Energy for Europe GmbH.
Ponadto, według Bloomberga, rząd zainwestuje w spółkę ok. 10,4 mld dolarów: pożyczkę udzieli niemiecki państwowy bank rozwoju KfW – „aby chronić biznes przed skutkami wojny sankcyjnej”.
Na początku kwietnia 2022 r. niemieckie Ministerstwo Gospodarki poleciło przekazać Gazprom Germania zarządowi Federalnej Agencji ds. Sieci. Szef resortu Robert Habek uzasadnił decyzję nieprzejrzystymi stosunkami prawnymi spółki i naruszeniem zasad rejestracji. Przyjęta decyzja obowiązywała do 30 września.
W 2019 r. skonsolidowane obroty Gazpromu Germania wyniosły 24 mld euro, w 2020 r. 13 mld euro.
oprac. ba za bloomberg.com/ interfax.com.ua
2 komentarzy
qumaty
15 czerwca 2022 o 13:54gdzie tu skandal? Dokapitalizują spółkę, gdzie wprowadzili zarząd komisaryczny by mieć nad nią kontrolę, bo jest krytycznie ważną dla bezpieczeństwa energetycznego. Nazwa Gazprom Germania nie znaczy, że to Rosja ją aktualnie kontroluje
wrocławiak
16 czerwca 2022 o 00:10Też mi się wydaje, że słowo „skandal” jest tutaj dziennikarskim pieniactwem. Szanowny Bezimienny Redaktorze, w ten sposób napuszczasz czytelników na Niemców – czy o to chodziło?