W środę 26 lipca br. przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu odbyli osobne spotkanie, podczas którego omówili „kwestie obronne” w „serdecznej atmosferze przepełnionej wojowniczą przyjaźnią” – podała agencja KCNA. Obie strony „osiągnęły konsensus” w omawianych sprawach…
Szojgu jest pierwszym rosyjskim ministrem obrony w Korei Północnej od czasu upadku Związku Sowieckiego w 1991 roku; środowe spotkanie ponownie wzbudziło spekulacje, że obie strony mogły omówić kwestię dostarczenia północnokoreańskiej broni do Rosji.
Kim Dzong Un oprowadził rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu po wystawie, prezentującą nową, zakazaną prawem międzynarodowym broń północnokoreańskiego reżimu, o czym poinformowała w czwartek północnokoreańska agencja KNCA. Na zdjęciach opublikowanych przez państwowe media widać różne rodzaje broni, w tym międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM) takie jak Hwasong-18. Kim i Szojgu przeszli również obok prawdopodobnie nowych dronów obserwacyjnych i ofensywnych, które nie zostały dotychczas publicznie zaprezentowane przez Koreę Północną.
„Osobista wycieczka Szojgu i jego gotowość do sfotografowania się z Kimem w jej trakcie jest dowodem na to, że Moskwa jest zadowolona z trwającej modernizacji nuklearnej Korei Północnej”
– powiedział Ankit Panda z amerykańskiego Carnegie Endowment for International Peace.
Pjongjang zaczął też używać nowego wyrażenia „taktyczna i strategiczna współpraca” do określania swoich stosunków z Rosją – przypomina agencja Reutera. Ostatnim przykładem jest treść podziękowań Kima pod adresem prezydenta Władimira Putina, w których północnokoreański przywódca ocenił, że wizyta delegacji pod przewodnictwem Szojgu pogłębiła „strategiczne i tradycyjne” stosunki między Koreą Północną a Rosją.
Biały Dom twierdzi, że reżim Kima nie tylko otwarcie popiera Rosję w wojnie z Ukrainą, ale wysłał broń, w tym pociski rakietowe, aby wesprzeć ją na froncie. Korea Północna i Rosja zaprzeczają, że prowadziły transakcje zbrojeniowe.
Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej przeprowadzania testów z rakietami balistycznymi i prób z bronią jądrową. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w dążeniach do stworzenia arsenału, który może stanowić realne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych.
RES na podst. PAP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!