Sąd apelacyjny w Serbii uchylił cztery wyroki skazujące związane z zabójstwem Slawko Ćuruviji w 1999 roku i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.
Czterech byłych oficerów wywiadu zostało skazanych na długie wyroki więzienia za morderstwo popełnione na znanym krytyku ówczesnego prezydenta Jugosławii, Slobodana Miloszevicia.
W orzeczeniu wydanym 15 lipca, ale ogłoszonym dopiero w tym tygodniu, sąd powołał się na „istotne naruszenia przepisów postępowania karnego”. Stwierdził, że wyroki skazujące z kwietnia 2019 r. wykraczały poza akt oskarżenia i nie były oparte na dowodach.
Dwóch z mężczyzn, Rade Marković, były szef bezpieki, i Milan Radonjić, który kierował oddziałem wywiadowczym w Belgradzie, otrzymali kary 30 lat więzienia za podżeganie do morderstwa. Marković odsiaduje już 40 lat wyroku za inne zabójstwa polityczne.
Dwaj oficerowie wywiadu, którzy dokonali morderstwa – Ratko Romić i Miroslaw Kurak usłyszeli dwudziestoletnie wyroki. Ten ostatni został skazany zaocznie – udało mu się uniknąć schwytania.
Ćuruvija założył „Dnevni Telegraf”, pierwszy niezależny dziennik w postkomunistycznej Serbii w latach 90. Wyróżniał się jako ostry krytyk Miloszevicia, który w okresie 12-letnich rządów angażował Serbię czy okrojoną do Serbii i Czarnogóry Jugosławię w wojny w Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie, a także doprowadził do rozrostu korupcji i przestępczości zorganizowanej.
Aresztowany w 2001 roku, oskarżony został przed trybunałem w Hadzie o zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo (w związku z masakrą w Srebrenicy). Zmarł w trakcie procesu.
Ćuruvija został zastrzelony przed swoim domem w Belgradzie 11 kwietnia 1999 roku zaledwie kilka dni po rozpoczęciu kampanii bombardowań NATO, które przyczyniła się do zakończenia operacji Belgradu przeciwko etnicznym Albańczykom w Kosowie.
Rferl.org Oprac MK
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!