Sejm uchwalił ustawę w sprawie przyznania świadczeń pieniężnych osobom, które w latach 1939-56 były zesłane lub deportowane do Związku Sowieckiego, informuje polskieradio24.pl. Jej projekt został przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Za przyjęciem ustawy opowiedziało 440 posłów, a 3 było przeciw. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Beneficjentami ustawy będą Polacy, którzy w latach 1939-1956 byli zesłani lub deportowani do Związku Sowieckiego. Otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości proporcjonalnej do okresu represji.
Zgodnie z ustawą za każdy miesiąc okresu zesłania lub deportacji w latach 1939-1956 będzie przysługiwać 200 złotych. Jednorazowe świadczenie nie może wynieść mniej niż 2400 złotych. Średnio będzie to ponad 13 tysięcy złotych.
– To odszkodowanie za deportacje, za zsyłkę Polaków na Syberię powinna zapłacić Rosja jako spadkobierca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – mówił przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera uzasadniając projekt w Sejmie jeszcze w grudniu 2018 roku.
Prezydencki minister dodał, że „gdybyśmy jednak czekali na ten ruch, te osoby by się tego nie doczekały”.
Jak podaje PAP, świadczenie ma być przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej złożonej szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z danych UdsKiOR wynika, że świadczenia, które będą finansowane z budżetu państwa, może uzyskać ok. 22 tys. osób.
oprac. ba na podst. polskieradio24.pl/pap/tvpparlament.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!