Elektrownia jądrowa w Czarnobylu zawsze była niebezpieczna i wypadki w niej zdarzały się przed kwietniem 1986 roku. Poinformowała o tym Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, która odtajniła i opublikowała tajne dokumenty radzieckiego KGB. SBU zwróciła uwagę na mało znane fakty, które władze radzieckie ukrywały.
„Z akt archiwalnych wynika, że wypadki w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miały miejsce przed 26 kwietnia 1986 r. Na przykład w 1982 r. doszło do znacznego uwolnienia substancji radioaktywnych w bloku nr 1, ale raport KGB w tej sprawie kończy się zwykłym podsumowaniem, że „podjęto działania, aby zapobiec panice i prowokacyjnym plotkom”. W 1984 r. miały miejsce sytuacje awaryjne w blokach energetycznych 3 i 4” – czytamy w oświadczeniu SBU.
Poinformowano też, że w 1983 r. radzieckie kierownictwo w Moskwie otrzymało informację, że elektrownia jądrowa w Czarnobylu jest jedną z najniebezpieczniejszych elektrowni jądrowych w ZSRR, brakuje jej niezbędnego sprzętu zabezpieczającego. W razie wypadku radioaktywność oszacowano 60 razy na wyższą niż podczas eksplozji bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki.
Jednak po wypadku w 1986 roku rząd radziecki, zamiast realnie ocenić sytuację, chwytał się różnych „teorii spiskowych”.
„Już 27 kwietnia sporządzono listę „nierzetelnych” mieszkańców Prypeci, zagranicznych delegacji, które odwiedziły elektrownię jądrową w Czarnobylu, a także„ sekciarzy, przedstawicieli narodowości niemieckiej i korespondujących za granicą”. Z innych dokumentów wynika, że „nacjonaliści” chcieli pobrać próbki skażonej ziemi z pomocą sieci agentów w Kijowie, „aby zdyskredytować sowieckie przywództwo na świecie” – poinformowano.
8 lipca 1986 r. radzieckie kierownictwo sklasyfikowało wszystkie szczegóły awarii w Czarnobylu: jej przyczyny, charakter zniszczenia, skład mieszaniny wyrzuconej w powietrze podczas eksplozji, stan promieniowania, skalę likwidacji, zachorowalność i in.
Jako przykład podają incydent z francuskim korespondentem Jeanem Pierre Vaudonem, który próbował wywieźć za granicę próbki gleby i wody z Prypeci. Jednak agentom KGB udało się zastąpić próbki pobrane przez cudzoziemca próbkami nieskażonymi.
Dokumenty dostępne są pod adresem: http://avr.org.ua/
Opr. TB, https://www.facebook.com/SecurSerUkraine/
fot. Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!