Rada Unii Europejskiej przedłużyła w poniedziałek sankcje gospodarcze wobec Rosji za jej zaangażowanie w konflikt na wschodzie Ukrainy. Będą obowiązywać do 15 marca 2016 roku.
W związku z kryzysem na Ukrainie i aneksją Krymu UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 149 osób, wśród których są rosyjscy politycy i wojskowi oraz 37 firm i organizacji. Wprowadzone w ubiegłym roku sankcje miały wygasnąć 15 września. No i nie wygasły.
Przypomnijmy: na nadzwyczajnym posiedzeniu z 3 marca 2014 r. Rada UE potępiła pogwałcenie przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. W odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy były wprowadzane środki ograniczające (sankcje):
Środki dyplomatyczne:
Odwołano szczyt UE–Rosja, a państwa członkowskie UE postanowiły, że nie będą organizować regularnych dwustronnych szczytów z Rosją. Zawieszono też dwustronne rozmowy z Rosją o wizach oraz o nowym porozumieniu UE–Rosja. Zamiast szczytu G-8 w Soczi, 4–5 czerwca zorganizowano szczyt G-7 w Brukseli. Państwa UE poparły także wstrzymanie negocjacji w sprawie przystąpienia Rosji do OECD oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Sankcje indywidualne:
Zamrożenie aktywów i ograniczenia wizowe
150 osób i 37 podmiotów objęto zamrożeniem aktywów i zakazem wizowym ze względu na ichodpowiedzialność za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażające. W grupie tej znajduje się 6 osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji.
Sankcje w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola:
UE nie uznała bezprawnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Rosję, dlatego Rada wprowadziła znaczne ograniczenia w stosunkach gospodarczych z Krymem i Sewastopolem. Środki te obejmują zakaz importu towarów z Krymu i Sewastopola wprowadzony w czerwcu 2014 r. oraz ograniczenia handlowo-inwestycyjne w niektórych sektorach gospodarki i projektach infrastrukturalnych wprowadzone w lipcu. Ponadto od grudnia 2014 r. oprócz zakazu świadczenia usług turystycznych obowiązuje również całkowity zakaz inwestowania na Krymie. Rada zabroniła też eksportu kolejnych towarów kluczowych w określonych sektorach, w tym urządzeń do poszukiwania, wydobywania i produkcji ropy naftowej, gazu i surowców mineralnych. 19 czerwca 2015 r. Rada przedłużyła obowiązywanie tych środków do 23 czerwca 2016 r.
Sektorowe sankcje gospodarcze:
W lipcu i wrześniu 2014 r. UE nałożyła sankcje gospodarcze na wymianę z Rosją w określonych sektorach gospodarki. W marcu 2015 r. przywódcy UE postanowili powiązać istniejący system sankcji z pełnym wykonaniem porozumień mińskich (termin upływa z końcem grudnia 2015 r.). Następnie 22 czerwca 2015 r. Rada przedłużyła obowiązywanie sankcji gospodarczych o 6 miesięcy, tj. do 31 stycznia 2016 r.
Odnośne sankcje to: 1. ograniczenie dostępu do unijnych pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych dla 5 głównych rosyjskich instytucji finansowych o większościowym udziale skarbu państwa i ich spółek zależnych utworzonych poza UE, w których instytucje te mają większość udziałów, a także dla 3 głównych rosyjskich firm energetycznych oraz 3 firm przemysłu obronnego, 2. zakaz eksportu i importu broni, 3. zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w Rosji, 4. ograniczenie dostępu Rosji do pewnych poufnych technologii i usług, które można wykorzystać przy produkcji i wydobyciu ropy naftowej.
Restrykcje we współpracy gospodarczej:
W lipcu 2014 r. przywódcy UE wprowadzili ograniczenia we współpracy gospodarczej: 1. Europejski Bank Inwestycyjny został poproszony o zawieszenie zatwierdzania nowych operacji finansowania w Federacji Rosyjskiej, 2. państwa członkowskie UE zgodziły się skoordynować swoje stanowiska w ramach Rady Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, aby również zawiesić finansowanie nowych operacji, 3. ponownie oceniono realizację unijnych programów współpracy dwustronnej i regionalnej z Rosją i niektóre z nich zawieszono.
Kresy24.pl
4 komentarzy
JURIJ RUSKI BANDYTA
14 września 2015 o 18:22DO TEGO CZASU PUTINA WYGRYZĄ JEGO „DRUZJA”… })
hmm
14 września 2015 o 18:29kolejna ruska dystyngowana świnia utknęła w cozłgu , to jest wiadomość 😉
http://bloknot.ru/obshhestvo/organizatory-rae-podtverdili-intsident-s-zastryavshim-v-tanke-deputatom-zotovy-m-308144.html
lew
14 września 2015 o 21:04Od 14 do 17 września odbywają się w Moskwie targi żywnościowe www.world-food.ru (strona w języku rosyjskim i angielskim) , zabraknie na nich polskich eksporterów żywności, tak to własnie sankcje działają , ale ze szkodą dla polskich rolników i przetwórców żywności.
janek z Rudego 102
15 września 2015 o 11:36jakie sankcje się zapytuję, jakby sankcje były naprawdę uciążliwe to Depardie i inne takie Roye Jonesy nie starali by sie o obywatelstwo a tych 149 osób na które nałożono sankcje wizowe to czysta ściema bo i tak nie muszą nigdzie wyjeżdżać do Europy a firmy prowadzą żony i tak się obchodzi sankcje personalne. Jedyne sankcje które naprawdę byłyby odczuwalne przez kreml to sankcje wizowe na każdego obywatela z paszportem Rosyjskim : sportowcy, kluby piłkarskie, turyści, ze 150 osobami sobie Putler poradzi , ze 150 milionami osób będzie miał problem.