Unia Europejska po raz pierwszy wprowadziła sankcje w związku z cyberatakami wobec obywateli Rosji i Chin oraz wobec specjalnej jednostki rosyjskiego wywiadu wojskowego.
Na listę wpisano także firmę zarejestrowaną w Korei Północnej oraz firmę zarejestrowaną w Chinach.
Kraje członkowskie UE zgodziły się na sankcje z powodu różnych nielegalnych działań, przede wszystkim próbę cyberwłamania do Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
Objęci sankcjami podejrzani są o ataki pod pseudonimami „WannaCry,” „NotPetya” i „Operation Cloud Hopper”. Będą mieli zakaz wjazdu na terytorium UE, a jeżeli posiadają jakiś majątek na terenie UE lub w bankach zarejestrowanych w krajach UE, zostanie zamrożony.
Poza tym obywatele krajów UE i osoby prawne z krajów UE mają zakaz udostępniania jakichkolwiek funduszy wpisanym na listę sankcji.
Najbardziej znaną spośród instytucji wpisaną na listę sankcji UE jest tzw. Główne Centrum Techonologii Specjalnych przy Głównym Zarządzie Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej (czyli wywiadu wojskowego, powszechnie wciąż nazywanego GRU).
Jednostka ta również miała dokonać ataków pod pseudonimem NotPetya, ale także EternalPetya w czerwcu 2017 przeciwko firmom z krajów UE, blokując im dostęp do danych.
W uzasadnieniu sankcji również jest oskarżenia agentów wywiadu wojskowego Rosji na ukraińskie sieci energetyczne zimą 2015 i zimą 2016 roku. Część z nich została wyłączona.
W dokumecie wymieniono 4 agentów rosyjskiego wywiadu, którz brali udział w próbie penetracji serwerów OPCW w Hadze. OPCW badała wtedy doniesienia o atakach chemicznych przeprowadzonych przez sojuszników Rosji w Syrii, czyli reżim Baszara al-Asada.
Firmy chińskie Tianjin Huaying Haitai Science and Technology Development Company Ltd zostały zidentyfikowane jako dokonujące włamań na serwery korporacji międzynarodowych na sześciu kontynentach, by pozyskać nielegalny dostęp do wrażliwych danych. Działania te miały toczyć się w ramach wspomnianej „Operation Cloud Hopper”.
Firma z Korei Północnej objęta sankcjami to Chosun Expo, które miała pomóc ze włamaniach na serwery polskiej Komisji Nadzoru Finansowego oraz korporacji Sony Pictures Entertainment.
Oprac. MaH, themoscowtimes.com
fot. Wikimedia Commons, CC
5 komentarzy
SyøTroll
31 lipca 2020 o 10:37Widzę, że nadal uważamy, że nasze ataki na Rosję, Chiny czy Koreę Północną są z definicji słuszne i w pełni uzasadnione,natomiast ich na nas niesłuszne i nieuzasadnione. Ciekawe ile osób skrzywdzą nasze przekonania o słuszności naszych intencji ? Cóż wojna trwa w najlepsze.
Radecki20
1 sierpnia 2020 o 13:15Ile rubli za komentarz? Haha
Borys
31 lipca 2020 o 12:02Z trolskim pozdrowieniem. Jak na razie to Wy atakujecie najróżniejsze instytucje w naszym świecie. Co ciekawe wiele z nich nie ma charakteru militarnego. Nie odkręcaj więc „kota ogonem”. Jak na razie to wy prowadzicie wojnę z nami w celu sprowadzenia nas do waszego poziomu. Dziwię się, że jeszcze takie działania nie zostały potraktowane jako jawne wypowiedzenie wojny. Sankcje są słuszne i to jest minimum co powinno się wobec Was zastosować. Co gospodareczka już wam podupadła no to jeszcze troszeczkę zostanie dołożone. Skoro jojczycie i grozicie to znaczy, że prowadzona jest słuszna polityka wobec was. Oby tak dalej albo jeszcze ostrzej. Prędzej lub później powtórzy się dla was czas „smuty” i co najciekawsze samym wam ten los wasze elity gotują. Elit upasionych na waszych bogactwach to nie dotknie ale przeciętnego obywatela jak najbardziej.
Wieslaw
31 lipca 2020 o 12:10Syotroll
Bydlo sowieckie.
archipelag Gułag
31 lipca 2020 o 14:32albo sierota po PRLu,amen