Federacja Rosyjska zaczyna regulować użycie kryptowalut, ponieważ rosyjskie firmy borykają się z rosnącymi trudnościami w dokonywaniu płatności zagranicznych z powodu amerykańskich sankcji. Sprawę analizuje agencja Bloomberg.
Deputowani do Dumy Państwowej rozpatrzą dzisiaj w drugim i trzecim czytaniu projekt ustawy o kryptowalutach, a także niektóre ustawy regulujące „kopanie” kryptowalut. Oczekuje się, że ustawy zostaną szybko zatwierdzone przez Radę Federacji, zanim zostaną podpisane przez Putina i wejdą w życie 1 września, twierdzi przewodniczący Komisji Rynku Finansowego Anatolij Aksakow.
„Wcześniej istniały obawy, że legalizacja kryptowalut może stworzyć problemy dla rozwoju rynku krajowego” – zauważył Aksakow i dodał, że choć kryptowaluty mogą pomóc Rosji w obejściu zachodnich sankcji, ich użycie jest „zjawiskiem obiektywnym, którego nie można ignorować”.
Posunięcie to oznacza szybką zmianę nastawienia do instrumentów cyfrowych i następuje w momencie, gdy rosyjskie firmy stają w obliczu rosnącej presji płatniczej wynikającej z groźby nałożenia przez USA wtórnych sankcji na zagraniczne banki. Chociaż używanie cyfrowej waluty do płatności jest w Rosji nadal zabronione, Putin w tym miesiącu nalegał, aby rząd „nie tracił impetu” w regulowaniu tej metody w kraju i w transakcjach zagranicznych.
Należy zauważyć, że w styczniu 2022 r., zaledwie kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę, rosyjski bank centralny zaproponował całkowity zakaz używania i tworzenia kryptowalut, argumentując, że stwarzają one poważne ryzyko dla stabilności finansowej i bezpieczeństwa gospodarczego.
Jednocześnie pod koniec ubiegłego roku Bank Centralny Federacji Rosyjskiej złagodził swoje stanowisko, wspierając eksperymentalne wykorzystanie kryptowalut i ich „wykopywania” w płatnościach transgranicznych. Bank zaapelował jednak do organizacji finansowych w Rosji, aby nie reklamowały usług związanych z walutami cyfrowymi.
Zgodnie z prawem, organem regulacyjnym w zakresie kryptowalut będzie Bank Rosji, a obrót kryptowalutami będzie kontrolowany przez Federalną Służbę Monitoringu Finansowego, Federalną Służbę Podatkową, Federalną Służbę Bezpieczeństwa i Federalną Agencję Zarządzania Majątkiem.
Przypomnijmy, niedawno agencja Bloomberg poinformowała, że zachodnie sankcje wobec Rosji przysporzyły rosyjskiemu biznesowi wiele kłopotów. Jednym z głównych problemów jest dokonywanie płatności. Problemy z bankami mogą zakłócić handel Rosji z nielicznymi obecnymi partnerami gospodarczymi. Tym samym rosyjskie firmy borykają się z trudnościami w transakcjach z Chinami, Turcją i Indiami.
Opr. TB, bloomberg.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!