Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił 18 lutego decyzję burmistrza Hajnówki, zakazującą marszu środowisk narodowych, planowanego w tym mieście na 23 lutego z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Sąd rozpatrywał dziś apelację od decyzji burmistrza Hajnówki Jerzego Siraka z 14 lutego, złożoną przez organizatorkę marszu. Postanowienie nie jest prawomocne, i w ciągu doby można je zaskarżyć do sądu II instancji.
Burmistrz Sirak uzasadnił decyzję o zakazie marszu faktem, iż „trasa planowanego zgromadzenia po raz kolejny została ustalona przez organizatora przez miejsce newralgiczne z punktu widzenia społeczności prawosławnej, a mianowicie przy jednej z największych świątyń tego wyznania w regionie – Soborze Św. Trójcy. Zauważył też, że podczas poprzednich marszów, jego uczestnicy używali symboliki, jednoznacznie kojarzonej z rasizmem oraz gloryfikowali Romualda Rajsa „Burego” odpowiedzialnego za dokonanie zbrodni na ludności prawosławnej narodowości białoruskiej dokonanych na przełomie stycznia i lutego 1946 roku w pobliskich Zaleszanach, Puchałach Starych, Zaniach i Końcowiźnie”.
W uzasadnieniu stwierdza się także, że „zaistniałe zdarzenia ubiegłoroczne, uwarunkowania historyczne zdarzenia, które chce upamiętnić organizator zgromadzenia, tworzą wobec mniejszości białoruskiej i prawosławnej jawnie wrogi i negatywny przekaz, o charakterze prowokacyjnym”.
Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce od samego początku wywołuje ogromne emocje. Podobna sytuacja miała miejsce przed dwoma laty. Burmistrz Hajnówki, kierując się takimi samymi motywami, również zakazał marszu. Sąd uchylił zakaz i marsz się odbył. Organizatorem tegorocznego hajnowskiego marszu jest Barbara Poleszuk, która na Facebooku poinformowała, że skorzysta z przysługującego jej prawa i zaskarży decyzję burmistrza w sądzie.
Swoje manifestacje zapowiadają także przeciwnicy marszu. Jak przypomina portal naszemiasto.pl, ubiegłoroczna akcja upamiętnienia ofiar zamordowanych przez oddział Burego cieszyła się nie mniejszą popularnością niż sam marsz.
W ubiegłym tygodniu zakończyły się uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji dokonywanych przez oddział Burego.
Kresy24.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!