Sąd Najwyższy Holandii orzekł, że „scytyjskie złoto”, które od lat jest przedmiotem sporów w Holandii, powinno zostać zwrócone Ukrainie. Jak informuje portal „Europejska Prawda”, Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Sądu Apelacyjnego w Amsterdamie z października 2021 r.
„Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną krymskich muzeów, tym samym decyzja sądu (Sądu Apelacyjnego w Amsterdamie – red.) pozostaje w mocy” – czytamy w decyzji.
Allard Pearson Museum w Amsterdamie otrzymało obiekty do tymczasowego użytku od czterech muzeów Krymu w 2014 roku. Kiedy Rosja zaanektowała półwysep, nie było wiadomo komu te obiekty przekazać: do muzeów na okupowanym Krymie czy Ukrainie.
14 grudnia 2016 r. amsterdamski sąd zdecydował o zwrocie „scytyjskiego złota” Ukrainie, ale w styczniu 2017 r. krymskie muzea rozpoczęły proces odwoływania się od tej decyzji. W 2021 roku sąd w Amsterdamie wydał korzystny dla Ukrainy wyrok.
„Muzea Krymskie” odwołały się do Sądu Najwyższego, który 9 czerwca orzekł, że skarby są dziedzictwem kulturowym całej Ukrainy. Teraz, gdy Sąd Najwyższy podjął tę decyzję, kontrowersje ostatecznie się zakończyły.
„Decyzja Sądu Najwyższego zakończyła ten spór. Muzeum Allarda Pearsona powinno przekazać wartości sztuki państwu ukraińskiemu, a nie krymskim muzeom” – czytamy w orzeczeniu sądu.
W lutym 2014 roku kolekcja „Scythian gold” została zabrana do Amsterdamu na wystawę „Crimea: Gold and Mysteries of the Black Sea”, która odbyła się w Pearson Museum.
Na wystawę składają się zbiory pięciu muzeów, z których jedno znajduje się w Kijowie, a cztery na Krymie. Wśród 500 eksponatów wystawy znajdują się artefakty wykonane ze scytyjskiego złota, ceremonialny hełm, kamienie szlachetne i miecze starożytnych Greków i Scytów. Niektóre artefakty mają ponad dwa i pół tysiąca lat.
ba na podst.eurointegration.ua
1 komentarz
PI Grembovitz
9 czerwca 2023 o 12:59Kto jest wściekły!?