MSZ opublikowało założenia „Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku”. Do 4 października dokument ma być konsultowany m.in. z organizacjami polonijnymi.
Plan określa trzy cele priorytetowe współpracy z Polonią i Polakami za granicą: „nauczanie języka polskiego, w języku polskim i o Polsce”, „wzmacnianie, aktywizacja i mobilizacja środowisk polskich w krajach zamieszkania” oraz „wzmacnianie więzi i kontaktów z Polską”.
Stałym dążeniem polityki polonijnej państwa jest objęcie regularnym nauczaniem języka polskiego jak największej liczby dzieci polskich i polskiego pochodzenia za granicą – podkreśla MSZ, a za kluczowe uznaje „przekonanie rodziców do korzyści wynikających z zachowania języka polskiego oraz promocja zalet dwujęzyczności”.
W dokumencie przedstawiono dane z placówek dyplomatyczno-konsularnych. Nie są optymistyczne. Wynika z nich, że ok. 70 proc. osób polskiego pochodzenia nie zna już języka ojczystego. W Europie Zachodniej jest to wprawdzie 20 proc., ale już w Ameryce Północnej, gdzie mieszka ok. połowy polskiej emigracji, odsetek osób niewładających językiem polskim wynosi ponad 90 proc.
„W tej sytuacji ogromnego znaczenia nabiera konieczność systemowego rozwiązania kwestii promocji języka polskiego i nauczania go za granicą jako obcego czy drugiego (…) Ważnym zadaniem, realizowanym przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, jest wspieranie, w miarę możliwości finansowych państwa, istnienia i rozwoju uniwersyteckich katedr polonistyki oraz zapewnienie kadry polskich nauczycieli i lektorów za granicą” – uważa MSZ.
Z opisu przedstawionego przez Ministerstwo wynika, że dużą popularnością cieszy się nauczanie języka polskiego na Wschodzie, a wynika to m.in. z zainteresowania Kartą Polaka, której posiadacz musi się legitymować znajomością języka polskiego.
MSZ zakłada, że w 2014 r. nadal rozwijać się będzie kształcenie młodzieży polonijnej w kraju; wspierane będą różne formy organizacji pobytów edukacyjno-wypoczynkowych w Polsce, rozwijany program stypendialny dla studentów i doktorantów polskiego pochodzenia, uczących się na polskich uczelniach.
MSZ ponadto zapowiada w roku 2014 m.in. wspieranie tworzenia szkół społecznych, uspołecznianie szkolnych punktów konsultacyjnych przy placówkach dyplomatyczno-konsularnych RP, wspieranie partnerstwa szkół polonijnych ze szkołami w Polsce.
Chce też „wzmacniać, aktywizować i mobilizować” polskie środowiska w państwach ich zamieszkania, by „wzmacniać pozycję Polonii i Polaków za granicą”.
W 2014 roku i latach późniejszych „dużo większą rolę we współpracy z Polonią, a zwłaszcza jej młodym pokoleniem, będą odgrywać elementy wspierania demokracji, a przede wszystkim aktywności obywatelskiej osób polskiego pochodzenia”. „Istotne będzie wspieranie idei i procesów służących mobilizacji rodaków za granicą do aktywnego włączania się w życie społeczne, kulturalne, ekonomiczne i polityczne państw zamieszkania. Polonia i Polacy za granicą, jako silny i wiarygodny partner dla państw swego zamieszkania, stają się sojusznikiem we wspieraniu interesów Polski” – uważa MSZ.
Kresy24.pl
2 komentarzy
podlaskie
20 września 2013 o 22:42Cóż to za bzdety: „wzmacnianie więzi i kontaktów z Polską”?? Poprzez braku zgody na wjazd polaków do Polski? Dzisiaj 20-letnidziałacz ZPB Pan Żurawowicz nie dostał wizy.
grzech
26 września 2013 o 09:29ciekawe czy skończy się na pisaniu i gadaniu czy coś będzie się działo.
Przecież obcięto środki dla Polaków na Kresach.