Ukrainie potrzebny jest wielozadaniowy samolot F-16, który jest w stanie wykonywać zadania bojowe zarówno na tyłach, jak i bezpośrednio w strefie frontowej. Dodatkowo, powszechne wykorzystywanie go przez kraje NATO czyni potencjalnie dostępniejszym dla Ukrainy. Powiedział o tym rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat w rozmowie z „Kanałem 24”.
Zauważył, że aby pomyślnie zakończyć misje bojowe, ukraińskie samoloty muszą wlecieć głęboko w obronę wroga, gdzie działają jego systemy obrony powietrznej i myśliwce. Samoloty, którymi dysponuje dziś Ukraina, nie są w stanie tego zrobić, ponieważ są już bardzo przestarzałe.
„Współczesne zachodnie samoloty mogłyby zyskać przewagę w powietrzu, stać się niezawodną tarczą przeciw pociskom manewrującym i dronom wroga, a ponadto skutecznie i bezpiecznie przeprowadzać precyzyjne uderzenia, „dławić” obronę powietrzną, przerywać logistykę wroga, razić stanowiska dowodzenia itp.” – wyjaśnił.
Zwrócił też uwagę na to, że w idealnym przypadku Ukraina potrzebuje uniwersalnego samolotu wielozadaniowego. F-16 jest najlepszym kandydatem, ponieważ jest najpopularniejszym samolotem w swojej klasie na świecie i spełnia obecne potrzeby Ukrainy.
„Samoloty typu MiG i Su nie mogą skutecznie zestrzelić pocisków manewrujących i Szahidów [irańskich dronów kamikadze – red.]. Tak, od czasu do czasu im się to udaje, ale to raczej wyjątek niż reguła, skuteczność jest szczerze mówiąc niska. F-16 z potężnym radarem a nowoczesnymi pociskami pozwolą zestrzelić te cele naprawdę skuteczne” – wyjaśnił.
Ponadto F-16 jest w stanie z powodzeniem zwalczać cele lądowe i morskie, w tym z dużej odległości. Aby to zrobić, samolot ma szeroki arsenał różnych rodzajów broni.
Jednocześnie łatwiej będzie uzyskać F-16 niż nowsze samoloty, ponieważ obecnie niektóre kraje zaczęły przezbrajać swoje siły powietrzne i tym samym pozbywać się „szesnastek”. Według Ihnata ukraińskie lotniska są już przygotowane na przyjęcie tego typu samolotów.
„Do ochrony tak dużego państwa, jakim jest Ukraina, potrzebujemy około 200 samolotów wielozadaniowych, aby utworzyć 4-5 brygad” – uważa.
Dodał, że obecnie Ukraina dysponuje pięcioma brygadami myśliwskimi, brygadą samolotów szturmowych, brygadą bombowców i brygadą transportową. Ponieważ jednak F-16 jest samolotem wszechstronnym, zdolnym do wykonywania większości z tych zadań, łączna liczba samolotów bojowych może być mniejsza niż obecnie.
Lotnictwo bojowe pozostaje najsłabszym punktem pomocy wojskowej dla Ukrainy ze strony krajów partnerskich. Do tej pory dostawy śmigłowców, części do samolotów i niewielkiej liczby samolotów produkcji radzieckiej były ograniczone.
Obecnie Polska i kilka innych krajów pracuje nad kwestią dostarczenia Ukrainie określonej liczby samolotów MiG-29. Jednak to dość stare i słabe samoloty.
Obecnie wielu amerykańskich senatorów przekonuje administrację Bidena i Pentagon o konieczności wysłania na Ukrainę samolotów F-16, o których dostawy postulują ukraińskie władze.
W Stanach Zjednoczonych odbywają się szkolenia ukraińskich pilotów na symulatorach amerykańskich samolotów. Pentagon wysoko ocenia ich poziom wyszkolenia.
Opr. TB, 24tv.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!