W rosyjskim szpitalu więziennym pobito ukraińskiego więźnia politycznego Serweta Gazijewa i ogolono mu brodę. Poinformowała o tym Rzeczniczka Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy Ludmiła Denisowa.
„Tatar krymski Serwet Gazijew, który jest nielegalnie przetrzymywany w Izolatorze Śledczym-5 w obwodzie rostowskim, został poddany przemocy fizycznej – został rzucony na podłogę, uderzony w plecy, wykręcono mu ręce i ogolony brodę” – napisała na swoim koncie na Facebooku.
Według niej stało się to przed wypisaniem go z międzyobwodowego szpitala gruźliczego nr 19 w Rostowie nad Donem, gdzie przebywał Gazijew z powodu pogorszenia się jego stanu zdrowia na tle lekkiego wylewu.
Podkreśliła też, że stan zdrowia Gazijewa budzi poważne obawy, ponieważ nie otrzymuje on regularnie pomocy medycznej w rosyjskim areszcie śledczym, a teraz boli go także szyja, a ręka zdrętwiała w wyniku pobicia przez personel szpitala więziennego.
„Brutalne traktowanie Serweta Gazijewa jest zemstą Kremla za jego stanowczą pozycję do posługiwania się jego ojczystym językiem krymskotatarskim w areszcie śledczym i podczas rozpraw sądowych, a także nieustanną obronę swoich praw. Takie działania wobec naszego obywatela uważam za tortury, nieludzkie traktowanie i naruszenie artykułu 3. Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” – podkreśliła.
Denisowa oświadczyła, że domaga się od Rzeczniczki praw człowieka w Federacji Rosyjskiej Tatiany Moskalkowej natychmiastowego przywrócenia naruszonych praw Gazijewa i udzielenia mu niezbędnej pomocy medycznej, a także pomocy w wyborze innego środka zapobiegawczego niezwiązanego z zatrzymaniem ze względu na jego krytyczny stan zdrowia.
Wezwała również Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej Igora Krasnowa do dokonania oceny prawnej przestępstw popełnianych przez pracowników szpitala więziennego przeciwko obywatelowi Ukrainy i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności karnej.
„Apeluję do Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, Komisarza Rady Europy ds. Praw Człowieka Duny Mijatović, Przewodniczącej OBWE Ann Linde o powstrzymanie tyranii kraju okupującego, o kontynuowanie presji sankcji politycznych na Rosję w celu natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów Kremla” – podsumowała.
Przypomnijmy, że 27 marca 2019 r. na okupowanym Krymie przeszukano kilkadziesiąt domów Tatarów Krymskich, z których większość to działacze publicznego stowarzyszenia „Krymska Solidarność”.
W wyniku rewizji w dniach 27-29 marca rosyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 23 Tatarów krymskich, w tym Serweta Gazjiewa.
Więźniowie oskarżeni są o udział w działalności islamskiej partii Hizb ut-Tahrir, uznawanej w Rosji za terrorystyczną.
Sprawy zostały wszczęte przeciwko Tatarom krymskim na podstawie art. 205.5 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej (Organizacja działalności organizacji terrorystycznej i udział w działalności takiej organizacji).
Sprawę tej grupy zatrzymanych rozpatruje Wojskowy Sąd Okręgowy w Rostowie nad Donem.
Opr. TB, https://www.facebook.com/denisovaombudsman/
fot. https://www.facebook.com/denisovaombudsman/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!