„Bruksela obecnie prowadzi negocjacje z władzami Białorusi i półotwartą współpracę z reżimem Łukaszenki, a polityka UE postrzegana jest przez Łukaszenkę jako słabość Europy – powiedział Witalij Rymaszewski podczas spotkania liderów białoruskiej opozycji z naczelnikiem wydziału ds. stosunków z krajami Partnerstwa Wschodniego europejskiego resortu spraw zagranicznych Dirkiem Schuebelem. Nie zabrakło innych gorzkich słów.
Współprzewwodniczący komitetu organizacyjnego partii „Białoruska Chrzecijańska Demokracja” Witalij Rymaszewskij opowiedział „Svabodzie” swoje wrażenia po spotkaniu;
„Przedstawiciele siedmiu białoruskich struktur wyrazili swoje opinie na temat obecnego stanu stosunków między UE a Białorusią. Ja osobiście mówiłem o tym, że dialog na temat modernizacji rozpoczął się z inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego i partii demokratycznych na Białorusi. Ale dzisiaj, w rzeczywistości zostały one wykluczone z tego procesu. Według mnie, rękę do tego procesu przyłożyło przedstawicielstwo UE w Mińsku i biuro komisarza europejskiego Fule. Bruksela obecnie prowadzi negocjacje z władzami Białorusi i półotwartą współpracę z reżimem Łukaszenki.
– Powiedziałem, że taka polityka jednoznacznie jest postrzegana przez władze białoruskie jako słabość UE. Wsparli mnie koledzy, którzy na przykładze wyborów lokalnych wskazali, że nic się nie zmieniło w tym względzie na lepsze, wręcz przeciwnie, uległo znacznemu pogorszeniu. Zwróciliśmy także uwagę, że Unia Europejska przekazuje środki finansowe dla białoruskich władz, ale już na co oni je wydają, tego demokratyczne społeczeństwo nie wie.
Mówiłem też o tym, że konsekwencje łagodzenia relacji względem reżimów ze strony Brukseli obserwujemy teraz na przykładzie Ukrainy. Prezydent Janukowicz zrozumiał tę słabość jako zgodę na strzelanie do ludzi.
Druga strona zapewniła nas, że polityka sankcji wobec białoruskich urzędników będzie nadal kontynuowana, a „czarne listy” będą zapełniać się osobami odpowiedzialnymi za represji. Jesteśmy zadowoleni, że UE kładzie nacisk na uwolnienie nie niektórych, ale wszystkich białoruskich więźniów politycznych. Cieszymy się, że Europejczycy usłyszeli nasze stanowisko. Teraz znają nie tylko opinię władzy i lojalnych wobec rządu ośrodków analitycznych.
W spotkaniu, które odbyło sie rankiem 19 lutego w Wilnie uczestniczyli również Anatolij Liebiedźko, Aleksander Milinkiewicz, Uladzimir Nieklajeu i inni.
18 lutego Dirk Shuebel spotkał się w Mińsku z zastępcą ministra spraw zagranicznych Białorusi Eleną Kupczyną. Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych czytamy:
„Podczas spotkania strony omówiły perspektywy białorusko – europejskiej współpracy w obszarach wspólnego zainteresowania. Elena Kupczyna i Dirk Shuebel omówili również kwestie dalszego rozwoju inicjatywy „Partnerstwa Wschodniego” po szczycie w Wilnie, w tym możliwości zwiększenia udziału Białorusi w tej inicjatywie”.
Kresy22.pl/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!