„Rozmowa między żywymi a zmarłymi jest warunkiem istnienia, warunkiem życia naszych Wielkich Duchów. I jest warunkiem naszego istnienia”, takie motto przyświeca wolontariuszom uczestniczącym w projekcie „ReMisja – Wołyń 2018”, którzy pojechali na Ukrainę, by porządkować polskie cmentarze na dawnych Kresach Wschodnich – obecnie na Ukrainie.
Wolontariusze wyruszyli z Lublina w środę 9 sierpnia. Uczestnicy wyprawy w okresie dwóch tygodni przeprowadzą prace na kilkudziesięciu kresowych cmentarzach i miejscach pamięci o Polakach na Wołyniu w okolicach Tarnopola, w Szlachtyńcu, Taurowie, Kujdańcach, Chodaczkowie, Romanowym Siole, Zabojkach, Draganówce, Łozowej
Będą podzieleni na grupy, których liczebność będzie uzależniona od tego, jak dużo pracy wymagać będzie uporządkowanie danego cmentarza.
Organizator informuje, że istnieje możliwość dołączenia do grupy w trakcie trwania obozu (codziennie kursują z Lublina autobusy do Kowla, Łucka, Krzemieńca i Tarnopola skąd dojeżdżający uczestnicy mogą zostać odebrani) lub wcześniejszego wyjazdu z obozu (w tym przypadku uczestnicy są odwożeni na dworzec autobusowy w miejscach kwaterowania grup lub do najbliższych miejscowości, skąd można dotrzeć do Lublina lub innych miejscowości docelowych w Polsce).
Powrót (24 sierpnia) do Lublina planowany jest na godz. 15 00. Część uczestników jest spoza Lublina i będzie musiała dostać się jeszcze do własnych domów. Chcąc ułatwić im dalszą podróż zobowiązani jesteśmy do umożliwienia im dotarcia na dworzec autobusowy lub kolejowy w Lublinie w celu uzyskania połączeń komunikacyjnych z rodzinnymi miejscowościami.
Organizatorzy projektu Wołyń 2018. ReMisja zapewniają wszystkim uczestnikom obozu zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie na terenie Ukrainy oraz transport z Lublina na Wołyń i z powrotem w pojazdach opłaconych przez organizatorów (wynajęte autobusy lub busy). Organizatorzy nie zwracają kosztów przejazdu pojazdami prywatnymi lub środkami komunikacji międzynarodowej (autobusy kursowe, pociągi), którymi uczestnicy projektu docierają lub wyjeżdżają w trakcie trwania obozu.
Projekt Wołyń 2018. ReMisja jest kontynuacją działań na Ukrainie rozpoczętych w roku 2008 i kontynuowanych rokrocznie. Jego idea sprowadza się do wspólnej (międzypokoleniowej i międzynarodowej) akcji porządkowania polskich cmentarzy na Wołyniu i ukraińskich w Polsce. Sierpniowy obóz jest kulminacją działań projektowych. Poprzedza go cykl realizowanych zadań, których celem jest przygotowanie uczestników do udziału w obozie (rekrutacja, warsztaty filmowo-fotograficzne, rajd szlakiem 27 Wołyńskiej Dywizji po Lubelszczyźnie), natomiast po jego zakończeniu trwa kontynuacja działań związanych z ideą projektu (porządkowanie ukraińskich cmentarzy w Polsce, wydanie folderu poświęconego jednemu z wybranych cmentarzy, zbiórka zniczy na cmentarze kresowe oraz wystawa dokumentująca całość zrealizowanych zadań). W projekcie biorą udział Polacy i Ukraińcy.
Kresy24.pl za fundacja-niepodleglosci.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!