Plan Unii Europejskiej dotyczący wydania do 20 miliardów euro na pomoc wojskową dla Ukrainy spotkał się z oporem części krajów UE i może nie zostać zrealizowany w obecnej formie, poinformowała agencja Reuters , powołując się na źródła dyplomatyczne.
Agencja przypomina, że w lipcu szef departamentu polityki zagranicznej UE Josep Borrell zaproponował utworzenie specjalnego funduszu na wsparcie armii ukraińskiej na najbliższe cztery lata w wysokości do 20 miliardów euro.
Zgodnie z propozycją przyszły fundusz powinien rekompensować państwom członkowskim koszty zakupu i transportu na Ukrainę amunicji, rakiet i czołgów, a także finansować szkolenie ukraińskiego personelu wojskowego.
Choć Unia Europejska udziela już Ukrainie podobnej pomocy za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju, to odbywa się ona w formie transz, które poszczególne państwa członkowskie mogą blokować. Ponadto wolumen funduszu szybko się wyczerpuje i niedawno trzeba było go zwiększyć.
Ministrowie obrony UE przygotowują się do omówienia planu we wtorek w Brukseli. Dyplomaci twierdzą jednak, że wiele krajów – w tym kraje wagi ciężkiej z UE takie jak Niemcy – wyraziły zastrzeżenia co do przeznaczania tak dużych sum z kilkuletnim wyprzedzeniem.
„Nie zamierzam jeszcze ogłaszać, że pomysł upadł. Ale oczywiście zawsze można wprowadzić ulepszenia. Niemcy miały wiele pytań… i słusznie. Mówimy o dużych pieniądzach” – powiedział unijny dyplomata w piątek, który obejmuje wysokie stanowisko, pod warunkiem zachowania anonimowości.
Rządy krajów UE podkreślają, że długoterminowa pomoc wojskowa Unii Europejskiej musi być skoordynowana z pakietami bezpieczeństwa, które poszczególne państwa członkowskie negocjują z Kijowem. Utrudnia to osiągnięcie porozumienia w sprawie kwoty pomocy w trakcie trwających negocjacji.
Na szczycie UE w zeszłym miesiącu kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że na razie należy skupić się na takich dwustronnych pakietach.
Debata na temat pomocy wojskowej pojawia się w momencie, gdy kraje UE debatują także nad propozycją zapewnienia Ukrainie pomocy gospodarczej w wysokości 50 miliardów euro .
UE boryka się z problemami także w innych aspektach pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wielu urzędników i dyplomatów twierdzi, że Unia Europejska będzie starała się osiągnąć cel, jakim jest dostarczenie Kijowowi 1 miliona pocisków artyleryjskich i rakiet do marca przyszłego roku.
oprac. ba za „Europejska Prawda”/reuters.com
1 komentarz
Jagoda
11 listopada 2023 o 20:58I bardzo dobrze ! Nie należy dofinansowywać z naszych podatków reżimu banderowSSkiego !