Stosowanie analogii między ZSRS a nazistowskimi Niemcami jest niedopuszczalne – oświadczyła w środę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, odnosząc się do oświadczenia Komisji Europejskiej z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
Przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreśliła, że „kropka nad i” w tej sprawie została postawiona decyzjami Trybunału w Norymberdze, a próby czynienia paraleli między ZSRR a nazistowskimi Niemcami są niedopuszczalne.
„Z przykrością odnotowujemy, że dokument ten jest przykładem linii przyjętej przez brukselską biurokrację w celu sfałszowania i przepisania historii Europy, powiedziała. „W ten sposób Komisja Europejska dała do zrozumienia, że UE nie zamierza wycofać się z błędnej praktyki spekulacji historycznych, porównując dający wolność Europie ZSRR,z nazistowskimi Niemcami” – cytuje Zacharową agencja TASS.
Rzeczniczka dodała, że „pełne uznanie wyników drugiej wojny światowej, zapisanych w Karcie ONZ i innych dokumentach międzynarodowych, jest imperatywem dla wszystkich, w tym dla Unii Europejskiej”.
Podkreśliła też, że próby „przepisania historii mogą doprowadzić do strasznych skutków”.
„Rezultaty swobodnego traktowania faktów historycznych są wyraźnie widoczne w wielu krajach europejskich, w których otwarcie wyznaje się idee i wartości nazistowskie i używa się nazistowskiej propagandy” – dodaje Zacharowa. „Wszystko to zagraża podstawowym zasadom zapewnienia demokracji i praw człowieka”.
Zacharowa wezwała UE, aby „nie powtarzała błędów przeszłości, nie ignorowała niebezpiecznych trendów, i dokonała fundamentalnej oceny każdego z ich przejawów”.
KE z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych zamieściła oświadczenie wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci Viery Jourovej, w którym czytamy:
„Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow między nazistowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim w tym dniu w 1939 r. rozpoczęło ciemny rozdział w historii Europy. Był to czas, gdy obywatele nie mogli swobodnie podejmować decyzji ani wypowiadać się na temat wyborów politycznych” – wskazano w oświadczeniu.
Przypomniano w nim o milionach deportowanych, poddanych torturom i zamordowano pod rządami reżimów totalitarnych w Europie.
„Nawet po zakończeniu drugiej wojny światowej wielu Europejczyków przez kolejne dziesięciolecia nadal cierpiało z powodu reżimów totalitarnych”.
ba na podst. tass.ru
5 komentarzy
peter
29 sierpnia 2019 o 14:12Zacharowa w Norymberdze to wy chcieliscie tez sadzic Niemcow za Katyn
Lubie konferencje prasowe Zacharowej zawsze jakas taka podniecona
heh
30 sierpnia 2019 o 07:32Na tym zdjeciu mowi… „jakbym chciala bez frytek, to bym powiedziala bez frytek!!” albo „w tych butach nie wejdziesz” 😀
Sarmata
29 sierpnia 2019 o 18:42oczywiście, że niedopuszczalne, kacapowie mają na sumieniu znacznie więcej ofiar – tyle, że słowo sumienie nie ma w ich wypadku sensu
Jędrzej
29 sierpnia 2019 o 19:43wystarczy wpisać „Holokaust Słowian” i strawić półtoragodzinny film dokumentalny, to powinno obowiązkowo być puszczane w rosyjskich szkołach aby już żaden kacapski pomiot nie mówił nigdy nic o „wyzwalaniu”Zakłamane bestie
peter
31 sierpnia 2019 o 00:24Jedrzej No ciekawe kto wiecej ubil slowian Kreml czy Berlin sa jakies statystyki