Izba wyższa rosyjskiego parlamentu (Rada Federacji) zgodziła się na uchylenie immunitetu senatora z Karaczajo-Czerkiesji Raufa Araszukowa. 32-letni Araszukow zaraz potem został zatrzymany przez śledczych i funkcjonariuszy FSB. Akcję zabezpieczała też Federalna Służba Ochrony.
Senatorowi postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i używania dla jej interesów posady służbowej (za to grozi do 20 lat więzienia lub łagru), oszustwa na dużą skalę polegającego między innymi na kradzieży gazu należącego do Gazpromu (grozi za to pozbawienie wolności do 10 lat) i współudziału w zabójstwie Rusłana Żukowa, lidera młodzieżowego ruchu Adyge Chase i Frala Szebzuchowa, współpracownika ówczesnego prezydenta Karaczajo-Czerkiesji Borysa Ebzejewa.
Republika Karaczajo-Czerkieska leży na północnym Kaukazie.
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej podaje też, że na senatorze ciążą także inne zarzuty przestępcze, ale nie podaje więcej szczegółów. Rosyjska agencja RIA Nowosti twierdzi, że może chodzić jeszcze o podrabianie dokumentów umożliwiających zdobycie posady senatora i spowodowanie „ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” .
W Petsersburgu, w jednym z biur Gazpromu, zatrzymano też ojca senatora, Raula Araszukowa. Miał być zamieszany w kradzież gazu na kwotę ok. 30 mld rubli.
Policja, służby i prokuratorzy, według rosyjskich mediów, weszły także do różnych lokali w Moskwie, Petersburgu, Astrachaniu, Stawropolu, Niewinnomsku, Budionnowsku, Machaczkale i innych miastach.
Śledztwo w sprawie podrabiania dokumentów przez Araszukowa wszczęto w zeszłym roku także w… Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Araszukow miał tam być zameldowany, a według rosyjskiego prawa wyborczego zameldowanie za granicą bądź obywatelstwo innego kraju uniemożliwiają ubieganie się o mandat senatora. Araszukow miał sfałszować dokumenty dotyczące daty zakończenia meldunku w ZEA.
Według rosyjskich przepisów, śledztwo w sprawie karnej przeciwko parlamentarzyście może rozpocząć tylko przewodniczący Komitetu Śledczego (którym jest Aleksandr Bastrykin) za zgodą przewodniczącego Rady Federacji (obecnie Walentina Matwijenko) i przy nadzorze prokuratora generalnego Rosji (obecnie Jurij Czajka). I Bastrykin, i Czajka byli obecni przy zatrzymaniu senatora. Czajka odczytywał mu zarzuty. Wtedy Araszukow próbował uciec, Matwijenko wezwała go do zatrzymania się i nakazała zamknąć drzwi wyjściowe z sali. Potem podejrzany został przewieziony do aresztu. Podobno podczas późniejszego przesłuchania poprosił o tłumacza argumentując, że nie mówi biegle po rosyjsku.
Na czas zatrzymania nagle została zerwana transmisja z obrad RF.
Araszukow był członkiem największej prokremlowskiej partii Jedna Rosja. Był, bo partia podjęła decyzję o pozbawieniu go członkostwa.
Żukow został zastrzelony we własnej myjni samochodowej 14 marca 2010 roku. Szebzuchow został skatowany na śmierć pałką bejsbolową 12 maja. Od lat rodziny i współpracownicy ofiar zabiegali w organach śledczych lokalnych, a potem centralnych o rzetelne śledztwo. Nagłaśniali też sprawę w mediach. Śledztwo ruszyło tak naprawdę dopiero jesienią zeszłego roku, gdy sprawy zostały przekazane do Komitetu Śledczego FR i prokuratury generalnej.
Oprac. MaH, grani.ru, tass.ru, youtube.com/Россия 24, tass.ru, youtube.com/ZvezdaTVNews
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!