Rosja przegrywa w wojnie z Ukrainą. Dobijają ją również sankcje. Wobec tego Putin, tak jak obiecał, postanowił zwiększyć wydajność przemysłu obronnego. Agencja „Bloomberg” informuje, że zakłady i firmy z sektora zbrojeniowej przeszły na 12-godzinny dzień pracy i mogą pracować w trybie ośmiogodzinnym w soboty.
Informacje o produkcji sprzętu wojskowego w Rosji są poufne, jednak dane statystyczne dla rosyjskiego przemysłu pozwalają określić wzrost produkcji również w sektorze zbrojeniowym. I tak produkcja „gotowych wyrobów metalowych” – linia statystyczna obejmująca broń, bomby i różnego rodzaju amunicję oprócz przedmiotów takich jak sztućce – wzrosła w lipcu o prawie 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym, po gwałtownym spadku w poprzednich miesiącach.
Wśród liderów rynku znajduje się również odrębna kategoria „pozostałe pojazdy i sprzęt”, która obok rowerów i podobnych towarów obejmuje okręty, samoloty i pojazdy opancerzone.
„Produkcja byłaby znacznie mniejsza, gdyby nie wojna” – powiedziała Tatiana Orłowa z Oxford Economics.
Według agencji „Bloomberg”, ożywienie gospodarcze rosyjskiego przemysłu obronnego prawdopodobnie będzie krótkotrwałe, zwłaszcza jeśli zwiększeniu wysiłku pracowników nie będzie towarzyszyła wydajność, bo sankcje, które osłabiają rosyjską machinę wojskową, pozbawiają ją komponentów i technologii.
„Dane za lipiec potwierdzają, że wzrost zamówień rządowych składanych w kompleksie wojskowo-przemysłowym wspiera produkcję w Rosji” – powiedział Orłowa.
Pojawiające się dane mogą wskazywać, że Rosja zaczyna lepiej radzić sobie z druzgocącymi zakłóceniami spowodowanymi sankcjami. Jednak, jak informuje agencja, nie ma pewności, czy przemysł zbrojeniowy będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowania rządowe, zwłaszcza jeśli wojna na Ukrainie przerodzi się w konflikt na wyczerpanie.
Przypomnijmy, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę agencja ratingowa S&P obniżyła rating kredytowy Rosji z BB+ do CCC-.
8 marca 2022 roku S&P obniżył rating 52 rosyjskich firm.
Rosja nie spłacała zadłużenia zagranicznego, oferując obligatariuszom płatności w rublach zamiast w dolarach.
23 kwietnia 2022 r. ogłoszono warunki całkowitej niewypłacalności Rosji.
27 czerwca 2022 r. po raz pierwszy od stu lat Rosja nie spłaciła długu państwowego.
30 czerwca akcje Gazpromu zaczęły spadać. Tego samego dnia po Gazpromie zaczęły spadać akcje największych rosyjskich firm.
Wojna na pełną skalę na Ukrainie cofnęła rosyjską gospodarkę o cztery lata w ciągu zaledwie jednego kwartału. Inwazja spowodowała jedną z najdłuższych recesji w historii Federacji Rosyjskiej.
24 sierpnia Reuters poinformował, że Rosji udało się uniknąć kryzysu gospodarczego z powodu cen ropy.
Według stanu na 31 sierpnia Forbes podał, że fantazje Putina o Ukrainie pozostawiły 80% Rosjan bez oszczędności.
W siódmym miesiącu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę Rosja była gotowa kupić 70 mld dolarów (około 4,4 biliona rubli) w „przyjaznych” walutach, aby spowolnić aprecjację rubla.
Opr. TB, https://www.bloomberg.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!