Duma przegłosowała poprawki nadające byłym prezydentom Rosji dożywotni immunitet od postępowań karnych i administracyjnych.
To kolejna odsłona konstytucyjnych reform wprowadzanych z inicjatywy Kremla w ustawie zasadniczej i innych aktach prawnych. Wcześniej m.in. wprowadzono możliwość sprawowania przez obecnego prezydenta Władimira Putina władzy do 2036 roku, a niedawno Putin podpisał poprawki w różnych aktach prawnych nadające prawu rosyjskiemu nadrzędność na terenie Rosji nad międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji.
Poprawki dotyczące immunitetu zostały przyjęte w trzecim czytaniu.
Poprawki zakładają możliwość pozbawienia immunitetu byłego prezydenta po wyroku Sądu Najwyższego i Sądu Konstytucyjnego oraz decyzji wyższej izby rosyjskiego parlamentu – Rady Federacji, która miałaby być podjęta w ciągu trzech miesięcy od wyroku niekorzystnego dla byłej głowy państwa. W praktyce droga do pozbawienia immunitetu byłego prezydenta będzie więc bardzo trudna.
Immunitet dotyczy nie tylko odpowiedzialności karnej, ale też administracyjnej. W żadnym przypadku (poza przeprowadzeniem opisanej wyżej procedury) prezydent nie będzie mógł być zatrzymany, aresztowany, nie można będzie przeszukać jego nieruchomości albo zrobić mu rewizji osobistej. Immunitet dotyczy także członków rodzin byłych prezydentów.
Immunitet dotyczy nie tylko działań w trakcie pełnienia funkcji prezydenta. Taki immunitet prezydent Rosji ma już dziś.
Poprawki musi przyjąć jeszcze Rada Federacji oraz podpisać prezydent Rosji Władimir Putin.
Obecnie jedynym żyjącym byłym prezydentem Rosji jest Dmitrij Miedwiediew.
Oprac. MaH, themsocowtimes.com, rferl.org
2 komentarzy
Stary Olsa
10 grudnia 2020 o 14:31tam musi być rewolucja,ten kraj jest stracony
Andrew
15 grudnia 2020 o 03:20Dyktator z białorusi nie omieszka taki pomysł skopiować.