Rosyjska Duma Państwowa podjęła decyzję o wypowiedzeniu traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). Poinformował o tym portal Meduza.
Zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew napisał już w Telegramie, że jego kraj „maksymalnie zwiększy produkcję broni, sprzętu wojskowego i specjalnego”.
„Duma Państwowa wypowiedziała traktat CFE. Tam jego miejsce. Ten dokument stracił dla nas znaczenie jeszcze w 2007 roku. Ale teraz, zgodnie z wcześniej zawieszonymi zobowiązaniami międzynarodowymi, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy umieszczali naszą broń tam, gdzie chcemy chronić „narodowych interesów”. W tym naszej rosyjskiej części Europy” – napisał.
Traktat CFE został podpisany w Paryżu 19 listopada 1990 roku przez pełnomocników 16 państw członkowskich NATO (USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Niemiec, Danii, Islandii, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Luksemburga, Holandii, Norwegii, Portugalii i Turcji) oraz sześć państw członkowskich Organizacji Układu Warszawskiego (ZSRR, Bułgarię, Węgry, Polskę, Rumunię i Czechosłowację). Dokument wszedł w życie 9 listopada 1992 r. Warto zauważyć, że następcą prawnym ZSRR jest Rosja.
Traktat równoważy armie konwencjonalne różnych bloków na niższym poziomie, ograniczając jednocześnie możliwość rozmieszczenia ich broni konwencjonalnej wzdłuż linii kolizji między blokami, a tym samym zapobiegając tworzeniu się potencjału do niespodziewanego ataku i ofensywy na dużą skalę na terytorium Europy.
W 2007 roku Federacja Rosyjska zawiesiła traktat CFE, a 10 marca 2015 roku ogłosiła wycofanie się z traktatu. 10 maja 2023 r. Putin poinformował, że Federacja Rosyjska wypowie dokument.
Opr. TB, meduza.io
1 komentarz
Jagoda
17 maja 2023 o 14:07Wszystkie traktaty, umowy i porozumienia zawarte z moSSkiewskimi faSSzystami są znacznie mniej warte niż papier na którym je spisano ! One nigdy nie obowiązywały !