W związku z sankcjami nałożonymi na Rosję po jej inwazji na Ukrainę na pełną skalę przed rosyjskim biznesem otworzyła się możliwość nabywania za niewielkie środki finansowe aktywów firm, które wycofały się z Rosji. Według „Nowoj Gaziety Jewropa” po rozpoczęciu wojny w Rosji pojawiło się ponad 100 nowych dużych właścicieli. Zakupione – zazwyczaj za grosze – aktywa zachodnich firm przyniosły im już w ubiegłym roku co najmniej 223 mld rubli zysku netto.
Jeszcze przed rosyjskim atakiem na Ukrainę zachodnie firmy zaczęły zapowiadać wycofanie się z rosyjskiego rynku, ale w rzeczywistości opuściło go tylko około 10% zagranicznych marek.
„Nowaja Gazieta Jewropa” sporządziła ranking nowych właścicieli, którzy kupili rosyjskie aktywa od cudzoziemców, chcących opuścić rynek w Rosji.
Uczestnicy rankingu kupili aktywa 110 firm, które całkowicie lub częściowo opuściły Rosję. Na koniec 2022 roku aktywa netto wynosiły 3,5 bln rubli.
Władimir Potanin, miliarder i właściciel Interros, przejął Rosbank i dwie firmy ubezpieczeniowe należące do francuskiego Société Générale. Kwota transakcji nie została ujawniona. Potanin kupił także Tinkoff Bank.
Warto zauważyć, że założyciel banku, Oleg Tinkow, wcześniej otwarcie sprzeciwiał się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, po czym stwierdził, że został zmuszony do sprzedaży aktywów z ogromną przeceną.
Drugie miejsce w rankingu zajął były szef RTS i petersburskiej giełdy Iwan Tyryszkin. Przejął Home Credit, instytucję mikrofinansową, firmę ubezpieczeniową i agencję windykacyjną, które były własnością czeskiej grupy PPF. Kwota jego aktywów netto wynosi 262 mld rubli.
Pierwszą trójkę zamyka Novatek Leonida Michelsona, który otrzymał udziały francuskiego TotalEnergies w projekcie Terneftegaz oraz udziały British Shell w Sachalinie-2 za łącznie 161,7 mld rubli.
Innym sposobem na określenie głównych beneficjentów eksodusu cudzoziemców jest obliczenie zysku netto z przejętych spółek. W sumie dla wszystkich transakcji wskaźnik ten w 2022 roku wyniósł 223 mld rubli. Dziesięć firm ma zysk w wysokości ponad 10 mld rubli, połowa oceny to ponad 1 mld.
Najbardziej dochodowe aktywa trafiły do Novateku – to udział francuskiego TotalEnergies w projekcie Terneftegaz, a także udział British Shell w Sachalin-2. Łączny zysk netto Novateku z tych projektów w 2022 roku wyniósł 40 mld rubli.
W pierwszej dziesiątce pod względem zysku netto znajdują się również nabywcy Imperial Tobacco, Lamoda, Avito i Henkel.
28 marca 2023 roku Putin wprowadził opłatę dla firm zagranicznych za opuszczenie rynku rosyjskiego. Wszystkie firmy, które jeszcze całkowicie nie wycofały się z Rosji, będą teraz w ten czy inny sposób finansować budżet agresora.
Każda transakcja związana z wycofaniem firmy z Federacji Rosyjskiej musi być uzgadniana z rosyjską rządową komisją ds. inwestycji zagranicznych.
W maju 2023 r. UE określiła, jak pomóc europejskim firmom opuścić rosyjski rynek. UE zezwoliła na transfery finansowe Rosjanom znajdującym się na czarnej liście, jeśli fundusze są potrzebne do sfinalizowania transakcji.
Opr. TB, novayagazeta.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!